Lite drewno konstrukcyjne w klasie wytrzymałości C24 jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budulcowych. Charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością, odpornością na znaczne obciążenia, a tym samym wytrzymałością mechaniczną. Warto również wspomnieć o jego estetycznym wyglądzie. Dowiedz się więcej o drewnie konstrukcyjnym C24 i sprawdź, czy nadaje się ono również do realizacji Twojego projektu.

Specyfika drewna konstrukcyjnego C24

Drewno konstrukcyjne C24, nazywane po prostu drewnem litym, to naturalny materiał budulcowy o wszechstronnym zastosowaniu. Z uwagi na dużą wytrzymałość i wysoką nośność, idealnie nadaje się do wykonywania konstrukcji, od których wymagamy maksymalnego bezpieczeństwa i trwałości.

Drewno C24 jest drewnem czterostronnie struganym, suszonym komorowo, które składa się z litych belek. To bardzo ważna różnica w stosunku do drewna klejonego, które oferuje gorsze parametry wytrzymałościowe.

Do czego wykorzystuje się drewno konstrukcyjne C24?

Drewno konstrukcyjne C24 to bardzo popularny materiał budulcowy, masowo wykorzystywany zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Z tym drewnem zetknął się np. każdy, kto budował dom jednorodzinny.

Przykładami typowych zastosowań drewna konstrukcyjnego C24 są:

  • Budowa konstrukcji dachów;
  • Budowa ścian wewnętrznych i zewnętrznych;
  • Budowa podkonstrukcji podłóg drewnianych i tarasów z drewna;
  • Budowa prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych budynków;
  • Produkcja wysokiej jakości mebli;

Alternatywne rodzaje drewna konstrukcyjnego

Drewno C24 nie jest jedynym wyborem dla inwestorów, którzy szukają solidnego materiału budulcowego. Istnieje dla niego kilka alternatyw, w tym:

  • Drewno konstrukcyjne BSH– mamy tutaj do czynienia z drewnem klejonym warstwowo, które składa się z co najmniej trzech lameli gwarantujących dobrą wytrzymałość mechaniczną. Drewno BSH wykorzystuje się do budowy konstrukcji, od których wymagamy dużej nośności i rozpiętości, jak konstrukcje dachowe, wiaty, domki gospodarcze, zadaszenia czy place zabaw.
  • Drewno konstrukcyjne KVH– jest to drewno bardzo wysokiej jakości, suszone komorowo i łączone na długości na tzw. mikrowczepy. Wykorzystuje się je przede wszystkim do budowy konstrukcji dachów, stropów, ścian oraz podkonstrukcji podłóg i tarasów.
  • Belki klejone– stanowią alternatywę dla drewna konstrukcyjnego C24 wyłącznie wtedy, gdy planujemy zbudować konstrukcję niepodlegającą dużemu obciążeniu. Można tutaj wymienić chociażby lekkie zadaszenia, altanki, drewutnie, pergole czy ogrodzenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drewna C24?

Niestety, wielu inwestorów przy wyborze drewna konstrukcyjnego kieruje się wyłącznie kryterium ceny. Wykorzystują to niektórzy sprzedawcy, oferujący produkty bardzo niskiej jakości, nieposiadające odpowiednich certyfikatów.

Nie zapominajmy zatem, że drewno konstrukcyjne ma bezpośredni, wręcz decydujący wpływ na trwałość wykonanej z niego konstrukcji oraz bezpieczeństwo jej użytkowania. Chyba nikt nie chciałby mieszkać czy nawet przebywać w budynku, którego dach został zbudowany z drewna niewiadomego pochodzenia, niespełniającego podstawowych norm jakościowych.

Stąd radzimy, aby zawsze poprosić sprzedawcę o udostępnienie certyfikatu potwierdzającego, że dane drewno należy do konkretnej klasy wytrzymałości, w tym przypadku C24. Warto również zaopatrywać się w drewno konstrukcyjne u sprawdzonych, rzetelnych dostawców, którzy działają na rynku od dłuższego czasu i zaopatrują w drewno zarówno klientów indywidualnych, jak i wykonawców czy inwestorów generalnych.

Wiemy, gdzie kupisz drewno konstrukcyjne C24 na Śląsku w dobrej cenie

Nie jest oczywiście tak, że trzeba wybierać między dobrym a tanim drewnem konstrukcyjnym. W poszukiwaniu certyfikowanego drewna w bardzo atrakcyjnej cenie udaj się do Farmy Drewna w Mysłowicach, jednego z największych składów drewna w regionie.

Z pełną ofertą drewna konstrukcyjnego C24 zapoznasz się na stronie internetowej Farmy Drewna – https://farmadrewna.pl/