Drewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w aranżacjach wnętrz – zarówno pod postacią pięknych podłóg, jak i stylowych mebli. Przez lata uważane za rozwiązanie tradycyjne, dla niektórych wręcz staromodne, obecnie cieszy się rosnącą popularnością – wszystko dzięki swojej wszechstronności. Szczególnie dużą różnorodność możemy zauważyć przeglądając oferty producentów mebli drewnianych – szeroki wybór produktów w różnych stylach pozwala na dodanie drewnianych akcentów do każdego wnętrza. Czy warto jednak sięgać po takie dodatki?

Drewniane akcenty w wystroju – do jakiego stylu pasują?

Drewno posiada niezwykłą umiejętność wpływania na klimat całego pomieszczenia, nawet stosunkowo niewielkie akcenty mogą kompletnie odmienić panującą w nim atmosferę – a jego dodatkową zaletą jest fakt, że świetnie sprawdza się we wnętrzach w praktycznie każdym stylu. Jest tak z jednego prostego powodu – mimo że często traktujemy meble drewniane jako jedną spójną kategorię, w rzeczywistości dostępne w niej produkty mogą bardzo różnić się między sobą designem i wykończeniem, a przez to również charakterem, jaki wprowadzają do projektu. Różne może być jednak też ich przeznaczenie. Korzystając z mebli z drewna umeblujemy praktycznie każde pomieszczenie – to piękne stoły do jadalni, komfortowe łóżka do sypialni, pojemne komody drewniane, szafy i regały, ale też bogata oferta mebli dla dzieci.

Meble drewniane to zarówno rozwiązania wykorzystujące naturalną fakturę i barwę drewna zabezpieczone jedynie ochronnym lakierem, jak i te, których solidna drewniana konstrukcja pokryta jest warstwą farby, która pozwala na nadanie im zupełnie unikalnego wyglądu. Możemy wybierać meble o prostej, minimalistycznej formie, ale też te kunsztownie zdobione, charakteryzujące się klasyczną elegancją. Do tego na charakter drewna wpływ może mieć również jego otoczenie oraz materiały, z jakimi jest łączone – w połączeniu z betonem, cegłami, czy elementami metalowymi świetnie sprawdzi się w stylu loftowym, z kolei uzupełniony komfortowymi tkaninami w jasnych barwach nada wnętrzu przytulności. Jest to więc materiał, po który możemy sięgać zawsze, niezależnie od tego, w jakim stylu chcemy utrzymać dane wnętrze – musimy tylko znaleźć pasujące do niego rozwiązania.

Drewno w wystroju – na jaki rodzaj się zdecydować?

Drewno bez wątpienia wyróżnia się pięknym wyglądem, który ozdabia wnętrze, wprowadzając do niego wyjątkowy styl, elegancję i ciepło. Warto jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj drewna oferuje nam dokładnie to samo. Chodzi tu nie tylko o względy estetyczne, ale również wytrzymałość – jakie drewno jest więc najlepszym wyborem do domu?

  • Dąb – to gatunek drewna, który stał się wręcz synonimem luksusu. Meble dębowe są gwarancją jakości i cenione są za piękny wygląd. Wyróżnia się niezwykłą twardością, dzięki czemu wykonane z niego meble są trwałe i nawet przy intensywnym użytkowaniu zachowują swoją jakość na bardzo długi czas.
  • Buk – drewno bardzo popularne w branży meblarskiej z powodu swoich właściwości. Jest wystarczająco twarde, by zapewnić trwałość mebla, pozwalając jednocześnie na stosunkowo łatwą obróbkę, świetnie przyjmuje barwniki i lakiery.
  • Sosna – to dość miękkie drewno, któremu łatwo nadać dowolny kształt, nie ulega jednak łatwo uszkodzeniom, chętnie sięgają więc po nie producenci mebli drewnianych.

Powyższe warianty należą do najchętniej wybieranych na rynku, nie oznacza to jednak, że są to jedyne możliwości. Znaleźć możemy również meble brzozowe, świerkowe czy wykonane z tropikalnych gatunków drewna. Ostateczny wybór zależy więc od wytrzymałości, jakiej oczekujemy od zakupionych mebli, walorów estetycznych, które są różne w zależności od gatunku oraz ceny, jaką jesteśmy gotowi zapłacić. Niezależnie od wybranego rodzaju drewna warto jednak pamiętać, by wybierać certyfikowane drewno ze sprawdzonych źródeł – to gwarancja dobrej jakości i zgodnego z prawem pozyskania surowca.

Akcenty drewniane w aranżacji wnętrz to zdecydowanie dobry pomysł – meble z drewna wprowadzają do projektu unikalność, sprawiają, że każde pomieszczenie stanie się wyjątkowe i przytulne. W dodatku wybranie profesjonalnie wykonanych mebli z wysokiej jakości drewna to po prostu dobra inwestycja – ich wytrzymałość jest rozwiązaniem na długi czas, gwarantującym wysoką jakość przez wiele lat użytkowania, nieustannie stanowiąc stylowy element wystroju.