Plany życiowe i – co za tym idzie – miejsca zamieszkania zmieniają się. Nie każdy dysponuje wystarczającą ilością oszczędności, by kupić mieszkanie za gotówkę, w związku z tym pojawia się pytanie: czy można wziąć dwa kredyty hipoteczne? Oczywiście, że tak. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że prawie 400 tysięcy Polaków spłaca kilka hipotek. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Kiedy można skorzystać z podobnej oferty? Jakie warunki trzeba spełnić?

1. Drugi kredyt hipoteczny – kiedy warto?

2. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać drugi kredyt hipoteczny?

3. Drugi kredyt hipoteczny: w tym samym czy w innym banku?

Kto najczęściej korzysta z opcji drugiego kredytu hipotecznego? Przede wszystkim przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne kupujące mieszkania inwestycyjne na kredyt lub z myślą o swoich dzieciach. To także oferta dla niektórych singli – przeczytaj więcej na: http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/kredyt-hipoteczny-dla-singla/.

Drugi kredyt hipoteczny – kiedy warto?

Kredyt hipoteczny to szczególnego rodzaju zobowiązanie finansowe, którego zabezpieczenie stanowi konkretna nieruchomość. Może być zaciągany wyłącznie w ściśle określonym celu, który odnotowuje się na kartach przygotowanej umowy kredytu.

Czy zatem można uzyskać dwa takie kredyty? Tak, przepisy prawa bankowego na to pozwalają, natomiast ważne jest, aby zdolność kredytowa umożliwiała terminowe spłaty kredytu w obu przypadkach. Może to nie być łatwe. Pamiętaj, że instytucje finansowe mają świadomość, jakie ryzyko wiąże się z ewentualną zmianą oprocentowania, dlatego wcześniej zaciągnięty kredyt traktują jako istotne obciążenie dla domowego budżetu.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać drugi kredyt hipoteczny?

Kiedy warto zdecydować się na zaciągnięcie drugiego kredytu hipotecznego? Dla niektórych osób okazją jest zakup mieszkania inwestycyjnego. Inni chcą w ten sposób zabezpieczyć swoje dzieci, na przykład studiujące w innym mieście, lub stać się współkredytobiorcą. Kredyt hipoteczny to nie tylko kredyt mieszkaniowy. Do zawarcia umowy kredytu hipotecznego często skłania ludzi potrzeba posiadania innej nieruchomości: działki, gospodarstwa, obiektu przemysłowego. Kwestia opłacalności tego kroku to jednocześnie odpowiedź na pytanie, czy dla domowego budżetu korzystnie będzie spłacać dwa kredyty hipoteczne -sprawdź na kredyt-na-nieruchomosc.pl.

Bank, analizując wniosek kredytowy, ponownie sprawdzi zdolność kredytową, weryfikując, jak wysoka może być miesięczna rata. Udzielenie kredytu jest więc uzależnione od dochodu, wydatków, innych obciążeń. Duże znaczenie ma zatem oprocentowanie kredytu, dodatkowe wydatki, które uwzględnia rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), wysokość wkładu własnego niezbędnego do udzielenia kredytów hipotecznych.

Drugi kredyt hipoteczny: w tym samym czy w innym banku?

Jedno z często zadawanych pytań w przypadku kredytów hipotecznych dotyczy tego, czy zaciągać zobowiązanie w tym samym banku, który udzielił pierwszego kredytu, czy poszukać innego. Za pierwszą opcją przemawiają uproszczone formalności niezbędne do zawarcia umowy kredytu. Całkowity czas oczekiwania na udzielenie decyzji kredytowej także może być krótsza. Wydaje się też, że łatwiej zarządzać finansami z poziomu jednej aplikacji bankowej.

Mimo wszystko warto rozważyć inne propozycje. Inny bank, mimo większej ilości formalności przy umowie kredytowej, może zaproponować najtańszy kredyt hipoteczny. Zweryfikowanie, ile wyniesie całkowity koszt kredytu gdzieś indziej, jest warte czasu.