Często to właśnie w środku zimy zdajemy sobie sprawę, że należy wykonać izolację naszego domu. Widzimy większe rachunki za ogrzewanie (spowodowane nie tylko inflacją), zauważamy, że na ścianach pojawiają się niechciane pęcherze czy znienawidzony przez wszystkich – grzyb. Czy zawsze trzeba inwestować w wielki remont całego budynku, kłaść kolejne warstwy izolacji? A może jest prostszy sposób? Jak się okazuje na rynku od jakiegoś czasu istnieje szybsza i skuteczniejsza możliwość – farba termoizolacyjna.
Powłoka termoizolacyjna – co to jest?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest farba termoizolacyjna. W pewien sposób jej działanie można przyrównać do popularnego, w dziedzinie izolacji, styropianu. Ten składa się ze spienionych granulek polistyrenu tworząc strukturę komórkową, która redukuje przewodzenie ciepła. W składzie farby termoizolacyjnej znajdują się mikrosfery szklane, które pełnią tę samą rolę. W tym artykule omawiamy farbę polskiego producenta – GoTherm®. Według przeprowadzonych badań i opinii klientów uznaje się, że warstwa o grubości 1 mm, odpowiada ok. 2 cm styropianu. Dodatkowo powłoka termoizolacyjna potrafi odbijać aż 90% promieniowania słonecznego, a takiej cechy nie ma styropian.

Co jeszcze potrafi termofarba?
Opisywana farba – GoTherm® – zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Dlaczego? Bo poza właściwościami dotyczącymi przewodności ciepła i promieniowania, działa również przeciwgrzybiczo, przeciwpleśniowo i antybakteryjnie. Dodatkowo samo stosowanie farby termoizolacyjnej zapobiega powstawaniu mostków termicznych, a to właśnie tam najczęściej lubi dochodzić do niechcianych wykwitów.
Różnica temperatur między zewnętrzną i wewnętrzną częścią ściany doprowadza do skraplania się pary wodnej i to w środku domu lub mieszkania. To z kolei powoduje niszczenie ścian. Aby temu zapobiec, można zastosować farbę termoizolacyjną, która jak mówią profesjonaliści – eliminuje kondensację.
Farba ma niezmienne właściwości izolujące – mikrosfery pozostają na ścianie i cały czas pełnią swoją rolę.

Prosty sposób na termoizolację
Jeżeli w trakcie trwania zimy stwierdzimy, że wkrótce trzeba poprawić izolację budynku, warto zastanowić się nad użyciem farby termoizolacyjnej GoTherm. A jeżeli dopiero budujecie domu, to warto rozważyć ją jako dodatkową formę izolacji.
Chociaż farba nie zastąpi w 100% styropianu, to zdecydowanie może wpłynąć na poprawę komfortu w naszych domach i mieszkaniach. Szczególnie, że nałożenie jej jest znacznie prostsze niż instalacja styropianu. Można ją aplikować pędzlem, wałkiem, agregatem a nawet szpachlą. Dla tej ostatniej metody została przygotowana specjalna, gęstsza wersja farby. Sama powłoka jest biała. Możemy ją jednak barwić lub po wyschnięciu pomalować farbą w wybranym przez nas kolorze.
Podsumowując – farba termoizolacyjna to ciekawe rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Poza jej właściwościami izolującymi jej niewątpliwą zaletą jest łatwość nakładania. Chociażby dlatego warto ją wypróbować – z pewnością pozwoli odłożyć w czasie większy remont.