Nie da się wyobrazić sobie żądnego ogrodzenia bez solidnej bramy. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, który wiec wybrać, aby był wygodny i praktyczny w zastosowaniu, dobrze się prezentował i nie tracił swojej funkcjonalności przez długie lata? Wybór z pewnością nie jest łatwy. W ostatnich latach coraz więcej zainteresowana budzą bramy harmonijkowe. Czy jest to dobre rozwiązanie? Jeśli tak, to kto na nim skorzysta?
Co warto wiedzieć o bramach harmonijkowych?
Jeszcze do niedawna ogrodzenia harmonijkowe były stosowane przy dużych terenach przemysłowych, jednak obecnie jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne przy ogrodzeniach domów jednorodzinnych. Charakterystyczną cechą takich bram jest to, że w czasie otwierania te kilka skrzydeł, z których są zbudowane, nakłada się na siebie, co tworzy harmonijkę (stąd też się wzięła nazwa). Choć brama harmonijkowa składać się może z dowolnej liczby skrzydeł, najpopularniejszym i najbardziej praktycznym w zastosowaniu będą modele czteroskrzydłowe. Bez wapienia jednym z najbardziej znaczących atutów bramy jest to, że nie zajmuje ona wiele miejsca nawet przy szerokim wjeździe.
Jak działają bramy harmonijkowe?
Każde ze skrzydeł bramy harmonijkowe umieszczane jest na szynie. W czasie otwierania miejsca wszystkie skrzydła nakładają się na siebie w sposób płynny i niczym niezakłócony, co jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich mechanizmów. Najlepsze skrzydła to te wykonane z aluminium. Dlaczego właśnie te? W stosunku do innych materiałów wykorzystywanych przy produkcji bram aluminium należy do tych najlżejszych (a przy tym solidnych), więc przy nakładaniu się na siebie skrzydeł jest niewielkie ryzyko tego, że dojdzie do przeciążenia systemu.
Wady i zalety zastosowania bramy harmonijkowej
Oszczędność miejsca, wygoda, praktyczne zastosowanie to tylko niektóre zalety, które można przypisać bramom harmonijkowym. To także uniwersalne rozwiązanie, gdyż ze względu na to, że nie zajmują zbyt wiele przestrzeni ani z przodu, ani też po bokach, takie bramy śmiało mogą być stosowane zarówno w przypadku dużych, jak i małych działek.
Model harmonijkowy bramy będzie się sprawdzał również w przypadkach bardzo wąskich posesji, gdy nie ma możliwości montażu bramy przesuwnej. Jest niezastąpiona również przy obniżonym podjeździe, w przypadku którego znalezienie rozwiązania dla ogrodzenia tak, żeby było ono funkcjonalne, nie należy do najłatwiejszych.
Otwieranie harmonijkowych bram jest lekkie i nie wymaga specjalnego nakładu siły. Może być jeszcze bardziej komfortowe, gdy otwieranie czy zamykanie odbywa się w sposób automatyczny, bez konieczności wychodzenia z auta. Zalet wynikających ze stosowania harmonijkowych bram jest naprawdę wiele, a co z wadami? W rytm przypadku może pojawić się problem z wjazdem na posesję samochodów ciężarowych Wynika to z faktu, że brama po otwarciu zajmuje od kilku do kilkunastu centymetrów szerokości otworu wjazdowego. Na szczęście ten mankament można wyeliminować, wystarczy na etapie planowania ogrodzenia ustalić odpowiednią szerokość wjazdu z uwzględnieniem przestrzeni, jaką będą zajmowały złożone skrzydła bramy.