Jeśli chcesz stworzyć dom o nowoczesnej bryle, nie ma lepszego materiału na wykończenie elewacji niż beton. Poza względami estetycznymi, płyty betonowe są niezwykle trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Nie blakną na słońcu i nie pękają na mrozie. Są łatwo dostępne w składach budowlanych oraz chętnie wykorzystywane przez architektów i dekoratorów wnętrz.
Elewacja z betonu – jak to zrobić?
Elewacje betonowe można tworzyć z płynnego betonu architektonicznego, uzyskując jednolitą nawierzchnię, jak i z płyt betonowych. Najczęstsze rozmiary płyt, jakie znajdziemy u producentów, takich jak Jadar, to: 120/60 cm, 60/60 cm, 120/65 cm. Płyty betonowe powstają z naturalnych materiałów, dlatego ich ostateczny wygląd nie sprawia wrażenia tak jakby były to elementy wyjęte spod sztancy. Każda z płyt może różnić się od pozostałych zabarwieniem, może zawierać smugi i przebarwienia. Również faktura takich płyt jest niejednorodna, co oznacza, że mogą występować na ich powierzchni pory i szczeliny.
Czy płyty betonowe elewacyjne są trwałe?
Do produkcji nowoczesnych płyt betonowych stosuje się dodatek z włókna szklanego, nadającego materiałowi wyjątkowej odporności nie tylko na działanie skrajnych temperatur, ale także na substancje chemiczne zawarte w deszczu obmywającym elewację regularnie w naszej strefie klimatycznej. Aby jednak płyty betonowe utrzymywały się na elewacji przez długie lata, muszą mieć dostateczną grubość, a ich zbrojenie musi zostać wykonane prawidłowo. Co ciekawe, dla trwałości elewacji istotne będzie również to, jakiego kształtu płyty dobraliśmy. O płyty betonowe, podobnie jak o innego rodzaju elewację, która wykonana jest z naturalnego materiału, należy dbać. Konieczne jest okresowe usuwanie pyłu, kurzu, a także glonów i gromadzącej się na takiej nawierzchni pleśni. Zdecydowanie też trzeba natychmiast reagować na ewentualne uszkodzenia, dokonując napraw.
Betonowe elewacje – do jakiego stylu pasują?
Beton można łączyć niemal z każdym materiałem. Pasuje zarówno do ogrodu w stylu nowoczesnym, klasycznym, jak i do tego utrzymanego w stylu wiejskim lub angielskim. Betonowa elewacja może być łączona z drewnianymi trejażami i innymi elementami architektury ogrodowej, o ile znajdziemy dla nich wspólny mianownik. Najlepiej jednak beton sprawdza się tam, gdzie w aranżacji ma być surowo i minimalistycznie. Doskonale jest więc postawić na elewacje betonowe, gdy bryła naszego domu jest surowa (np. gdy jest to prostopadłościan lub innego rodzaju „kostka”, bez lukarn, balkonów i dachówek) lub gdy w ścianach mamy duże przeszklenia. Elewacje z betonu bardzo ładnie wyglądają podświetlone, dlatego nie obawiajmy się stworzyć im efektowne iluminacje. Warto postawić wówczas na białe lub jasnoniebieskie światło.