Mogłoby się wydawać, że blaty wykonane z drewna nie znajdą szerokiego zastosowania w przestrzeniach kuchennych czy łazienkowych. Drewno to przecież surowiec, który nie lubi wilgoci. A jednak drewniane blaty cieszą się dużą popularnością. Wpływają na estetykę wnętrza, a także wprowadzają do niego naturalny i przytulny klimat. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są cechy charakterystyczne oraz zalety drewnianych blatów w kuchni i łazience.
Blat kuchenny lub łazienkowy – z jakiego drewna?
To, z jakiego rodzaju drewna zostanie wykonany blat, ma ogromne znaczenie, ponieważ przekłada się na jakość produktu. Warunki panujące w kuchni czy w łazience są niesprzyjające. Blat narażony jest na uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatury czy dużą wilgotność. Do rodzimych gatunków drewna, z których produkowane są blaty, zalicza się: dąb, buk, wiśnię, klon, a także jesion.
Jak to możliwe, że blaty drewniane są odporne na działanie szkodliwych czynników? Płyty wykonane są z litego drewna klejonego, które powstaje w wyniku połączenia małych fragmentów drewna, co zapobiega odkształceniu się blatu. Taki produkt oprócz tego, że jest niezwykle wytrzymały, zachowuje swój naturalny wygląd, przez co doskonale sprawdza się w dekoracji wnętrz. Blaty z litego drewna można poddawać okresowej renowacji, dzięki czemu nie tracą swoich walorów wraz z upływem czasu i mogą służyć przez wiele lat.
Jakie są zalety drewnianych blatów?
Blaty wykonane z drewna są ponadczasowe i wciąż królują w wielu domach. Spowodowane jest to ich uniwersalnością, co sprawia, że pasują do prawie wszystkich aranżacji wnętrz. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach zaprojektowanych w stylu rustykalnym, skandynawskim czy industrialnym. Blaty z litego drewna dostępne w ofercie firmy Marecki nie tylko odznaczają się nienaganną estetyką i wysokiej jakości wykończeniem, ale również innymi cennymi właściwościami. Warto zaznaczyć, że drewno jest w pełni naturalnym surowcem, co czyni go przyjaznym dla środowiska.
Oprócz tego, blaty z litego drewna są odporne na działanie wilgoci, co stanowi jedną z ważniejszych zalet. Funkcjonalność zaraz obok estetyki jest niezwykle istotna. Jak wcześniej wspomnieliśmy, blaty można wielokrotnie odnawiać. Wystarczy pozbyć się wierzchniej warstwy oleju papierem ściernym, usunąć powstały pył, a następnie ponownie zaolejować powierzchnię blatu. Odpowiednia konserwacja płyty kuchennej lub łazienkowej z pewnością przedłuży jej żywotność i pozwoli cieszyć się estetycznym wyglądem drewnianego blatu przez długi czas.