Listwy sufitowe jeszcze do niedawna kojarzone były z drogą sztukaterią zarezerwowaną jedynie dla zamożnych osób. Współcześnie coraz więcej osób sięga po ten element wykończenia wnętrza, ponieważ zastosowanie listew sufitowych w pomieszczeniach jest gwarancją elegancji i precyzyjnego zakrycia ewentualnych mankamentów powierzchni.
Funkcje dekoracyjne
Często samo pomalowanie ścian oraz przyklejenie tapety to za mało. Listwy sufitowe mogą stanowić idealne wykończenie ścian w mieszkaniu. Na rynku można znaleźć zarówno proste i gładkie propozycje, ale także nieco bardziej kształtne, gwarantujące ozdobny wzór. Pierwszy rodzaj świetnie sprawdzi się w prostych i minimalistycznych wnętrzach, a te bardziej eleganckie dopełnią nawet najbardziej wyszukane aranżacje przestrzeni.
Gładkie i ozdobne listwy gzymsowe występują zazwyczaj w kolorze białym, dzięki czemu są bardzo uniwersalne. Ich styropianowa faktura może być jednak poddawana malowaniu. Pokrycie listew farbą nie jest niczym trudnym, a dzięki temu zabiegowi możliwe jest zyskanie oryginalnej i niebanalnej dekoracji wykończeniowej. Listwy sufitowe mogą stanowić przedłużenie sufitu, a tym samym dawać iluzję podwyższonego stropu w przypadku niskich pomieszczeń.
Funkcje praktyczne
Zastosowanie listew na nieidealnych powierzchniach to świetne rozwiązanie. Można dzięki temu w sprawny sposób zakamuflować niedociągnięcia czy pęknięcia występujące u styku ścian z sufitem. Tego typu mankamenty często pojawiają się nie tylko w przypadku starych zabudowań, ale także w zupełnie nowych, niezamieszkałych wcześniej mieszkaniach.
Kolejne zastosowanie listew sufitowych może ucieszyć posiadaczy kina domowego, którzy często zastanawiają się, w jak najmniej inwazyjny sposób poukrywać w ścianach kable od rzutnika i nagłośnienia. Niezwykle pomocne w tej kwestii mogą okazać się właśnie listwy, pod którymi bez trudu można schować całą instalację – radzi pracownik firmy Kraina Barw, zajmującej się sprzedażą materiałów wykończeniowych do wnętrz.
Pod listwą można także umieścić oświetlenie LED, które pozwoli na uzyskanie efektownego rodzaju oświetlenia. W zależności od tego, w jaki sposób skierowane będzie źródło światła, w pomieszczeniu będzie można osiągnąć inny efekt końcowy. W przypadku małych pomieszczeń dobrze jest, gdy światło pada ku górze, gdyż daje to iluzję wyższego stropu. W przypadku wysokich pomieszczeń, które chce się optycznie pomniejszyć, należy zaś zastosować odwrotny sposób instalacji oświetlenia.