Niewłaściwe zagęszczenie gruntu przed rozpoczęciem budowy może mieć opłakane skutki. Nierównomierne osiadanie budynku i zapadanie się podłogi może narazić inwestora na dodatkowe koszty. Co można zrobić w takiej sytuacji i czy gruntowny remont jest jedynym rozwiązaniem?
Wzmacnianie fundamentów i posadzki – kiedy będzie konieczne?
Jednym z pierwszych etapów prac budowlanych i zarazem kluczowych dla funkcjonowania całego budynku, jest zagęszczenie podłoża pod fundamentami. Niewłaściwe przeprowadzenie tego procesu sprawia, że budynek będzie nierównomiernie osiadał. Może się też okazać, że puste przestrzenie powstaną pomiędzy ławami fundamentowymi. To będzie prowadziło do nierównomiernego osiadania budynku.
Pierwsze efekty utraty spójności i nośności gruntu będą widoczne stosunkowo szybko. Przy nierównomiernym osiadaniu na ścianach zewnętrznych zaczną pojawiać się pęknięcia. Często także wewnątrz mieszkania na najniższych kondygnacjach widoczne jest osiadanie podłogi. Niedługo po rozpoczęciu eksploatacji warstwa płytek opada i widoczne są kilkucentymetrowe szczeliny. To moment, kiedy nie warto już zwlekać z decyzją o wzmocnieniu gruntu.
Wzmocnienie gruntu – najpopularniejsze metody
Tradycyjne metody wzmacniania fundamentów i gruntu pod budynkiem polegają na przeprowadzeniu remontu generalnego. W mieszkaniu zrywane są podłogi i skuwane wylewki, a wokół budynku prowadzi się wykopy mające na celu odsłonięcie fundamentów. Do wzmacniania gruntu stosuje się beton wysokiej klasy, który wtłaczany jest w odkryte fundamenty i szczeliny. Choć to skuteczna metoda, jest długotrwała, jej koszty są znaczne, a budynek może przypominać pobojowisko.
Wzmocnienie gruntu metodą iniekcji polimerowej zaskakuje skutecznością i nieinwazyjnym podejściem. Polega na aplikacji do gruntu żywic ekspansywnych, które wypełniają puste przestrzenie pod powierzchnią budynku. Preparat wstrzykuje się poprzez rurki stalowe montowane do otworów o średnicy kilkunastu milimetrów, wywierconych w posadzce. Podobna technologia stosowana jest przy wzmacnianiu fundamentów. Dzięki temu nie ma konieczności prowadzenia uciążliwych wykopów i remontu, jednak to nie jedyna zaleta tej nowatorskiej metody.
Zalety metody iniekcji geopolimerowej we wzmacnianiu gruntu
Prace polegające na wzmacnianie fundamentów metodą iniekcji geopolimerowej przebiegają bardzo szybko i nie są uciążliwe dla mieszkańców. Nie potrzebne jest wynoszenie mebli z mieszkania, nie wspominając już o zrywaniu kosztownych okładzin podłogowych. Większość żywic osiąga znaczną twardość już do dwóch godzin od aplikacji. Dzięki temu prace przy wzmacnianiu gruntu kończą się na jednym dniu roboczym.
Wybierając usługę iniekcji geopolimerowej, sprawdź ofertę firmy Geobar. Nasza firma korzysta z nowoczesnych opatentowanych technologii i jest liderem na rynku w dziedzinie wzmocnienia gruntu. Wszystkie prowadzone przez nas prace są kontrolowane odpowiednimi narzędziami pomiarowymi i prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. Dzięki temu nie ma obaw o nieprawidłowe wykonanie robót, a potwierdza to pięcioletnia gwarancja.