Budownictwo modułowe to stosunkowo nowe rozwiązanie wielu problemów, z którymi borykają się organy założycielskie szkół czy przedszkoli. Zwykle ich budowa i utrzymanie generują bardzo wysokie koszty, natomiast zwrócenie się w stronę szkół modułowych pozwala je znacząco ograniczyć.
Dlaczego budownictwo modułowe może być tańsze?
Jest kilka powodów, dla których szkoła modułowa jest co do zasady zdecydowanie tańsza w budowie od klasycznego budynku.
- Po pierwsze – projekt. W przypadku szkół i przedszkoli modułowych budowanych ze wstępnie przygotowanych elementów nie trzeba ponosić wysokich kosztów związanych ze wstępnymi projektami. Standaryzacja obejmuje wiele elementów, pozostawiając jednak spore pole do indywidualnego dopasowania budynku do lokalnych potrzeb.
- Po drugie – skrócenie czasu budowy. Samo wznoszenie budynków w tradycyjnej technologii zajmuje sporo czasu i wymaga przeprowadzenia kosztownych prac przygotowawczych. Modułowe szkoły i przedszkola także będą wymagały wstępnego przygotowania terenu, jednak (szczególnie w przypadku mniejszych projektów) zakres takich prac będzie niewielki, a sama konstrukcja zajmuje nawet o połowę mniej czasu.
- Po trzecie – lepsze technologie. Choć technologie izolacji termicznych czy akustycznych w budynkach tradycyjnych są dziś naprawdę rozwinięte, to wiążą się z poważnymi nakładami inwestycyjnymi. Równie dobre efekty w budownictwie modułowym można osiągnąć znacznie tańszymi sposobami, co wyraźnie przekłada się na sumaryczny koszt.
Szkoła modułowa: idealne rozwiązanie nie tylko dla małych placówek
Jednym z poważnych zmartwień związanych z budową szkół jest fakt, że w tradycyjnej technologii spora część kosztów jest zaporowo wysoka niezależnie od wielkości budynku. To oznacza, że budowa szkół w mniejszych miejscowościach jest nieproporcjonalnie kosztowna. Budownictwo modułowe rozwiązuje przynajmniej część tych problemów, pozwalając na obniżenie kosztów inwestycji w przypadku budynków oświatowych o niewielkiej powierzchni.
Oszczędności są zauważalne także przy większych inwestycjach, choć obecnie najwięcej uwagi poświęca się jednak niedofinansowaniu małych szkół i gmin, które nie mogą sobie pozwolić na ich wznoszenie zgodnie z założonymi planami.
Szkoła modułowa jest także rozwiązaniem perspektywicznym. Jakkolwiek każdy projekt powstaje jako skończona całość, to gdyby w przyszłości pojawiła się konieczność rozbudowy obiektu, szkoła modułowa może zostać zmodernizowana zdecydowanie niższym nakładem środków, niż byłby wymagany w budownictwie tradycyjnym, a skrócenie czasu takich późniejszych inwestycji także będzie postrzegane jako dodatkowa korzyść.