Głębokość wykopu pod fundamenty uzależniona jest od miejsca realizowania prac i projektu budynku. Przy planowaniu, a następnie wykonywaniu wykopu, należy kierować się przede wszystkim takimi parametrami jak głębokość przemarzania gruntu oraz położenie zwierciadła wód gruntowych. Jest to jednak kwestia indywidualna. Zdarza się, że wykopy pod fundamenty mogą być płytsze, kiedy tak jest?

Wykop pod fundamenty powyżej głębokości przemarzania gruntu

Zasada dotycząca realizacji wykopów pod fundamenty związana z wykonywaniem ich poniżej strefy przemarzania nie zawsze znajduje zastosowanie. Jest ona szczególnie ważna, jeśli budynek ma powstać na gruntach wysadzinowych, czyli mocno nasiąkniętych wodą. Takie podłoże na skutek niskich temperatur zwiększa swoją objętość, ponieważ zawarta w nim woda zamarza. Może to prowadzić do wysadzania fundamentów i nierównomiernego osiadania budynków. Mając jednak do czynienia z gruntami niewysadzinowymi, nie trzeba ściśle przestrzegać tej zasady.

Na gruntach niewysadzinowych wykopy pod fundamenty można wykonywać nieco płycej, minimalnie na 60 cm poniżej poziomu zero. Taki rodzaj podłoża łatwo rozpoznać, ponieważ jest ono sypkie, to między innymi piasek i żwir. Nie należy jednak polegać na własnych obserwacjach i zawsze warto zlecić badania geologiczne. W Polsce jest stosunkowo dużo podłoży sypkich, jednak równie często zdarza się, że tuż obok nich, nawet w odległości kilku metrów, grunt jest bardziej zwarty i wysadzinowy.

Kiedy sprawdzają się płytkie wykopy pod fundamenty?

Płytkie wykopy pod fundamenty sprawdzą się wszędzie tam, gdzie są grunty niewysadzinowe oraz przy mniejszych konstrukcjach. Na przykład płotach, altanach lub garażach. Przy takich projektach można oszczędzić i zrealizować je na płytszych wykopach. Wykopanie ich jest znacznie łatwiejsze i mniej wymagające niezależnie od tego, czy do tego celu wynajmowana jest minikoparka, czy wykonywane są ręcznie.

Głębokich wykopów nie trzeba wykonywać również w przypadku budynków opartych o płytę fundamentową. W takiej sytuacji wystarczy płytki wykop o głębokości ok. 20 cm oraz nieco głębszy na obwodzie. Do tego celu warto wykorzystać ciężki sprzęt, na przykład firma Complex Car oferuje wynajęcie koparki wraz z operatorem do realizacji właśnie takich zadań. Wykop na płytę jest wprawdzie płytki, jednak zajmuje duży obszar i wykonywanie takiego projektu ręcznie wymaga bardzo dużo czasu, przez co staje się nieopłacalne.