Warto wiedzieć, że ciekawą alternatywą dla drewnianych parkietów są właśnie panele laminowane. Na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają klasyczne deski, jednak ich budowa oraz sposób wytwarzania jest zupełnie inny. Panele laminowane są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem przez Polaków, ponieważ łączą w sobie atrakcyjną cenę oraz wysoką jakość produktów. Zanim jednak podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje paneli laminowanych i czym między sobą różnią się poszczególne modele. Poprosiliśmy o pomoc ekspertów ze sklepu Melagu, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w ich profesjonalnym dobieraniu pod względem potrzeb, wymagań i możliwości klientów. Zatem jakie są rodzaje paneli laminowanych?

Różne grubości, jakimi odznaczają się panele laminowane

Choć panele podłogowe laminowane można podzielić pod względem kilku dość ważnych parametrów, najczęściej naszą uwagę zwraca ich grubość i to właśnie jej używamy jako głównego elementu różnicującego poszczególne modele. Warto więc wiedzieć, że najpopularniejsze są panele laminowane o grubości 8 mm, ponieważ są już odpowiednio wytrzymałe do pomieszczeń o większej intensywności użytkowania, ich cena jest jednak nadal przystępna i w zasięgu możliwości większości klientów.

Eksperci z Melagu przypominają jednak, że na rynku dostępne są również panele o grubości 6 mm, 7 mm, 10 mm i 12 mm, a nawet 14 mm. Wszystko po to, aby jak najlepiej spełnić oczekiwania klientów i dać im możliwość szerokiego wyboru produktów.

Panele laminowane – klasa ścieralności jest niezwykle ważna

Wśród wszystkich parametrów i właściwości, którymi charakteryzują się panele laminowane, na pewno do najważniejszych można zaliczyć ich klasę ścieralności. W uproszczeniu mówi nam ona o tym, jak bardzo wytrzymałe, trwałe i odporne będą panele na różnego rodzaju urazy mechaniczne, w tym właśnie ścieranie spowodowane natężeniem eksploatacji pomieszczeń, w których się znajdą. Obecnie na rynku dostępnych jest aż sześć klas ścieralności: AC1, AC2, AC3, AC4, AC5 i AC6. W sklepach jednak najczęściej znajdziemy modele dopiero od AC3, ponieważ niższe klasy ścieralności są rzadko wybierane.

Jak doradzają eksperci z Melagu, jeśli więc zależy nam na tym, żeby nasze panele podłogowe laminowane posiadały wystarczające właściwości, aby spokojnie mogły być użytkowane w pomieszczeniach o częstej eksploatacji, możemy zdecydować się na panele z oznaczeniem AC4. Wtedy będą odpowiednio wytrzymałe, solidne i trwałe, a ich cena nadal będzie przystępna.

Jeśli natomiast poszukujemy paneli laminowanych odpowiednich do pomieszczeń o bardzo intensywnej eksploatacji, warto zapłacić nieco więcej i zdecydować się na modele z oznaczeniem AC5 lub nawet AC6. Tylko takie panele będą właściwym rozwiązaniem, ponieważ niskie klasy ścieralności dużo szybciej uległyby zniszczeniu. Jak słusznie mówią eksperci z Melagu, dzięki swojej większej wytrzymałości zachowają swój piękny wygląd oraz oryginalne właściwości przez dłuższy czas, wspaniale służąc w danym pomieszczeniu.