Wraz z letnimi, wysokimi temperaturami, zmniejsza się poziom wilgotności powietrza. Gdy jest ono zbyt suche, możesz zacząć odczuwać nieprzyjemne objawy związane z tym zjawiskiem. Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zwiększyć wilgotność powietrza w swoim domu? Zapoznaj się z naszymi radami!

Suche powietrze latem. Przyczyny

Suche powietrze to problem występujący nie tylko zimą, ale także i latem. Jest to spowodowane przede wszystkim nadmiernym nagrzaniem wnętrza. Wysokie temperatury często towarzyszą niskiej wilgotności powietrza.

Za najbardziej optymalne warunki do prawidłowego funkcjonowania człowieka uznaje się temperaturę w przedziale od 20 do 22 stopni Celsjusza. W sypialni temperatura ta powinna być nieco niższa i ma wynosić około 18 stopni Celsjusza. Rekomendowany poziom wilgotności powietrza wynosi z kolei 40-60%. W upały poziom ten spada do 30%, a nierzadko nawet i do 20%.

Bardzo suche powietrze można poznać m.in. po szorstkiej i suchej skórze, zawrotach głowy czy wysuszeniu śluzówki nosa. Objawy te są jednak widoczne przy długotrwałym utrzymywaniu się niskiego poziomu wilgotności.

Jak zwiększyć poziom wilgotności?

Utrzymywanie prawidłowej temperatury

Gdy temperatura powietrza przekracza normę, powietrze stopniowo się wysusza. Z tego względu jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie tego problemu jest utrzymywanie optymalnej temperatury, wynoszącej 20-22 stopni Celsjusza.

Jest to możliwe m.in. dzięki odpowiedniej wentylacji. Wietrzenie powinno odbywać się wtedy, gdy temperatury są najniższe. W letnie dni będą to bardzo wczesne i późne pory. Na wilgotność powietrza w domu wpływ ma także wentylacja grawitacyjna. Należy zadbać o jej odpowiednie rozplanowanie. Profesjonalna hurtownia wentylacyjna Szczecin Ci w tym pomoże. Jeszcze lepszym rozwiązaniem okaże się rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna.

Prawidłową temperaturę możesz utrzymać, także zasłaniając okna w czasie najwyższych temperatur, a także korzystając z klimatyzacji. Co ciekawe, na rynku dostępne są również i takie urządzenia, które łączą klimatyzator z nawilżaczem.

Nawilżacz powietrza

Jeśli niski poziom wilgotności jest częstym problemem, warto zastanowić się nad zakupem nawilżacza powietrza. Urządzenie to nie jest wcale drogie, a pozwala znacznie poprawić komfort życia. To sposób na skuteczne nawilżenie, ale również na monitorowanie poziomu wilgotności.

Nawilżacze często posiadają wiele ciekawych, dodatkowych funkcji. Jedną z nich może być możliwość ustawienia docelowego poziomu wilgotności. Wówczas po jej osiągnięciu urządzenie się wyłącza, a gdy poziom ten znowu spadnie poniżej pożądanego, nawilżacz ponownie rozpocznie pracę. Inne funkcje to m.in. jonizacja czy nawet oczyszczanie powietrza.

Rozwieszanie prania w suchych pomieszczeniach

Wilgotne pranie to prosty sposób, dzięki któremu poradzisz sobie z nadmiernie suchym powietrzem. Schnący materiał oddaje wodę atmosferze i tym samym zwiększa wilgotność w pomieszczeniu. Suszarkę ze świeżym praniem umieszczaj w pomieszczeniach o najniższym poziomie wilgotności.

Alternatywą dla tego rozwiązania jest zamoczenie ręczników w wodzie oraz rozwieszenie ich na suszarkach czy kaloryferach. Możesz także umieścić w garnku wrzącą wodę, a następnie ustawić naczynie np. pod kaloryferem. Dzięki wysokiej temperaturze para będzie szybko się unosić i zwiększy się poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Nawilżające rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe także są skuteczne w walce z suchym powietrzem. Podnoszą poziom wilgotności w wyniku procesu transpiracji, a więc parowania wody ze swych naziemnych części. Wydzielana przez rośliny para woda skutecznie poprawia mikroklimat we wnętrzach.

Do roślin cechujących się najlepszymi właściwościami nawilżającymi można zaliczyć przede wszystkim aloes, paprocie, Figowiec Benjamina, bluszcze pospolite czy też gerbery. Rośliny doniczkowe pozwalają skutecznie, a jednocześnie naturalnie podnieść poziom wilgotności. Mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu.