Maszyny budowlane i ich różnice Wypożyczalnia sprzętu budowlanego oferuje ogromną gamę maszyn budowlanych: koparki, spycharki, wywrotki, wozidła, równiarki i wiele, wiele więcej. Jako firma zajmująca się robotami ziemnymi musimy wiedzieć o nich wszystko. Ale czy każdy z Was rozróżnia koparkę od koparko-ładowarki? Czy prawdą jest, że ładowarka to to samo co spycharka? Czym różnią się wymienione maszyny budowlane?
Różnice między koparkami a koparko-ładowarkami
Koparka i koparko-ładowarka to podstawowe sprzęty budowlane na budowie. Różnica między nimi jest zasadnicza. Koparka posiada tylko jedno istotne narzędzie pracy, czyli wysięgnik. Przede wszystkim służy do kopania, ale nie zawsze do koparki zaczepiona będzie łyżka. Może to być również osprzęt taki jak młot wyburzeniowy, frezarka, rozdrabniacz, chwytak, młot pneumatyczny bądź chwytak elektromagnetyczny. Natomiast koparko-ładowarka jest połączeniem dwóch maszyn – koparki i ładowarki. Posiada wysięgnik najczęściej z łyżką, która przeznaczona jest do kopania, zaś po drugiej stronie szeroką łyżkę, służącą do ładowania. Ale to nie wszystko! Osprzęt można zmienić na lemiesz do śniegu, widły paletowe, zamiatarkę, młot wyburzeniowy, frezarkę, wiertnicę lub młot wyburzeniowy. Jej głównym zadaniem jest transport materiału na niewielkie odległości oraz wykopy wąskoprzestrzenne. Koparko-ładowarka ze względu na wymienny osprzęt ma wiele zastosowań w pracach ziemnych i budowlanych, i dlatego jest jedną z najbardziej uniwersalnych maszyn. Dodatkowo koparko-ładowarkę od koparki wyróżnia jeszcze konstrukcja, która oparta jest na napędzie kołowym.
Czym jest ładowarka?
Ładowarka posiada podwozie kołowe i przeznaczona jest do załadunku oraz transportu urobku na bliskie odległości przy wykorzystaniu łyżki. Możliwość zastosowania wszelkich osprzętów roboczych przyczynia się do wykorzystania jej w różnych pracach specjalistycznych. Wspomniany osprzęt pomaga wykonać takie prace jak przeładunek dłużyc czy bloków kamiennych. Ładowarka służy również do odspajania niezamarzniętych gruntów, zamiatania, ścinania drzew, sztaplowania palet, realizacji wykopów szerokoprzestrzennych, rozładunku samochodów czy wagonów.
Spychacz spycha – prawda czy fałsz?
Skomplikowane pytanie czy całkiem proste? Odpowiedzi na zadane pytania brak. Dlaczego? Ponieważ nie ma takiej maszyny jak spychacz. Istnieje spycharka, która odspaja grunt od podłoża lemieszem. Jest to profesjonalny sprzęt służący do niwelacji i profilowania terenu, jedna z najważniejszych maszyn wykorzystywanych do robót ziemnych. Spycharka posiada układ gąsienicowy o dlatego może pracować w trudnym terenie.