Lampy pojawiają się w każdym pomieszczeniu – niezależnie od jego przeznaczenia i stylistyki. Nie tylko uzupełniają niedobory światła, ale również wpływają na atmosferę i cały wystrój. Sprawdź, jakie lampy do domu wybrać, by cieszyć się stylową, funkcjonalną i kompletną aranżacją.
Wybór lamp do domu – podstawowe zasady
Wybierając lampy do domu lub mieszkania trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, w szczególności:
- metraż i przeznaczenie pomieszczenia,
- obecny lub planowany wystrój,
- wydzielone strefy we wnętrzu,
- osobiste preferencje i potrzeby domowników,
- dostępny budżet,
- specyficzne warunki, np. podwyższoną wilgotność powietrza.
Jedna lampa w pomieszczeniu to za mało – zadbaj o różne źródła światła
Planowanie oświetlenia zacznij od góry, czyli od lamp wiszących oraz/lub sufitowych. Dostarczają one dużo blasku i zdobią przestrzeń. Mogą pełnić rolę oświetlenia centralnego, punktowego lub dekoracyjnego. Przeznaczenie zależy od designu i budowy lampy, parametrów technicznych, ilości punktów świetlnych oraz jej umiejscowienia w pomieszczeniu. Inną rolę odgrywać będzie rozłożysty żyrandol zawieszony na środku sufitu, a inną niewielka lampa wisząca nad stolikiem kawowym. Jeśli Twoje wnętrze jest stosunkowo niskie, lepszym rozwiązaniem od długich zwisów mogą okazać się lampy sufitowe, nowoczesne plafony lub oprawy wpuszczane w sufit. Te ostatnie dobrze sprawdzą się także w przypadku, gdy nie chcesz eksponować oświetlenia, bo np. nie wiesz jeszcze, w jakim stylu urządzisz wnętrza albo przygotowujesz mieszkanie pod wynajem i zależy Ci na neutralności wystroju.
Teraz przejdź do oświetlenia dodatkowego. Możesz wykorzystać różnego rodzaju lampy stojące –stołowe i podłogowe, które uzupełnią niedobory światła i zbudują we wnętrzach przytulną atmosferę. Jeśli zdecydujesz się na model o nietypowym, wyrafinowanym designie, będzie przyciągać wzrok i pełnić funkcję wyrazistej dekoracji. W roli oświetlenia dodatkowego doskonale sprawdzają się również kinkiety. Są wszechstronne i efektowne. Do tego nie zajmują miejsca na meblach czy podłodze, więc świetnie nadają się do mniejszych pomieszczeń. Mogą służyć do podkreślania uroku innych, atrakcyjnych elementów wystroju.
Jak dobrać lampy do poszczególnych pomieszczeń w domu?
Salon to przestrzeń wielofunkcyjna. Warto stworzyć w nim warstwową i elastyczną iluminację, bazującą na różnych, dolnych i górnych, uruchamianych niezależnie źródłach światła.
Łazienka często jest niewielka, a do tego wilgotna i ciepła, dlatego wymaga zastosowania lamp do zadań specjalnych – odpornych na wilgoć, a jednocześnie efektownych. Przyda się tu zarówno łagodne oświetlenie budujące klimat, jak i wyraziste światło przy lustrze.
Oświetlenie sypialni ma tworzyć przytulną, zmysłową atmosferę, ale też umożliwiać czytanie przed snem i przygotowywanie się do wyjścia. Warto więc zadbać o lampki nocne, lampę podłogową i lampę wiszącą lub przysufitową.
W kuchni lampy potrzebne są nad blatami roboczymi, wyspą, stolikiem i stołem. Oprócz tego warto zadbać o oświetlenie ogólne, np. oprawy wpuszczane w sufit.
Podsumowanie
Wiele osób ma problem z wyborem lamp do domu i ich rozmieszczeniem, więc często traktuje kwestię oświetlenia po macoszemu. To ogromny błąd. Na szczęście Ty już wiesz, jak go uniknąć.