Zasilacz sieciowy to jedno z najpowszechniej spotykanych rozwiązań, które wykorzystuje się do zasilania urządzeń elektronicznych wszelakiej maści. Zasada działania takich urządzeń w zdecydowanej większości przypadków opiera się na elementach takich jak transformator, układ prostująco-filtrujący i stabilizator napięcia. To właśnie one odpowiedzialne są za przekształcenie wejściowego napięcia przemiennego z gniazdka w ścianie na odpowiednie wyjściowe napięcie stałe. Jakie urządzenia zasila najczęściej przy pomocy zasilaczy sieciowych? Jak zminimalizować ryzyko awarii oraz ochronić cenną elektronikę przed uszkodzeniem na skutek przepięcia? Gdzie można zaopatrzyć się w profesjonalne zasilacze sieciowe? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Do czego wykorzystuje się najczęściej zasilacze sieciowe?
Zasilacze sieciowe są nieodłącznym elementem większości elektronicznych sprzętów, ponieważ nawet w przypadku zasilania akumulatorowego trzeba wpierw naładować baterie w danym urządzeniu. Doskonałym przykładem urządzeń, które nie mogą obejść się bez zasilacza sieciowego, są przede wszystkim wszystkie niskonapięciowe sprzęty (np. smartfony, laptopy, tablety, drukarki, listwy LED itp.). Zdecydowana większość producentów dostarcza dedykowane rozwiązania do zasilania swoich produktów, które wiele osób wykorzystuje też do zasilania innych kompatybilnych z danym zasilaczem urządzeń. Idealnie obrazować może to ładowarka sieciowa z gniazdem USB, ponieważ można przy jej pomocy ładować urządzenia z portami USB, USB-C, Mini-USB, Micro-USB, Lightning itp. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na parametry danego zasilacza, ponieważ wbrew pozorom nie są one tak uniwersalne, jakby się mogło wydawać. Stosując w dłuższej perspektywie czasowej niedopasowaną ładowarkę, można łatwo trwale uszkodzić akumulatory w ładowanym urządzeniu. Szukając wysokiej jakości zasilacza, warto zapoznać się bliżej ze starannie wyselekcjonowaną ofertą profesjonalnej hurtowni elektrotechnicznej dostępnej pod adresem sklep.doko.pl.
Niezwykle istotna jest także kwestia dobrania odpowiedniego okablowania. Niestety, bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż pomimo identycznego wyglądu kabli (tj. takie same gniazda wejściowe i wyjściowe) wcale nie muszą one działać tak samo. Do ładowania prostszych urządzeń (np. lampki rowerowej, powerbanka etc.) wykorzystuje się zasilacze z gniazdem USB i kable pozbawione możliwości transferu danych. Okablowanie tego typu może wprawdzie ładować powoli smartfona, jednak przy próbie przeniesienia plików lub odczytania danych z poziomu komputera wystąpi błąd.
Jak ochronić kosztowne elektroniczne sprzęty przed uszkodzeniem na skutek przepięcia?
Jednym z najpopularniejszych sposób na zabezpieczenie elektroniki przed przepięciami jest zakup profesjonalnej listwy, która wyposażona została w bezpiecznik z warystorem, transilem lub topnikiem. Zdecydowanie bezpieczniejszym i zarazem bardziej kosztownym rozwiązaniem są zasilacze awaryjne, zwane też UPS-ami. Wykorzystuje się je przede wszystkim do zabezpieczenia komputerów, laptopów oraz serwerów przed utratą danych spowodowaną przerwą w zasilaniu.