Wentylacja mechaniczna, nazywana również rekuperacją, to najlepszy sposób na odprowadzanie zużytego powietrza z wnętrz budynków oraz zastępowanie go świeżym z zewnątrz. Aby system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła działał jak najefektywniej, układ można rozbudować, dodając do niego gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Czym jest to urządzenie i czy warto się na nie zdecydować? O tym w dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Gruntowy wymiennik ciepła – co to za urządzenie?

Gruntowy wymiennik ciepła, w skrócie GWC, to urządzenie stosowane w parze z systemem wentylacji mechanicznej. Bez montażu rekuperacji z odzyskiem ciepła instalacja wymiennika ciepła nie jest możliwa.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu ECO-Solutions w Szczecinie, który w swojej ofercie posiada gruntowe wymienniki ciepła: GWC odpowiada za ogrzewanie powietrza zimą oraz schłodzenie go latem. Z uwagi na fakt, że temperatura na określonej głębokości w ziemi utrzymuję tę samą wartość przez cały rok, urządzenie umożliwia zwiększenie efektywności energetycznej systemu rekuperacji. Dostarczanie odpowiednio podgrzanego lub schłodzonego powietrza do środka obiektu przekłada się na widoczne oszczędności w kosztach ogrzewania pomieszczeń zimą oraz chłodzenia ich w miesiącach letnich.

Rodzaje gruntowych wymienników ciepła

Na rynku istnieją dwa podstawowe rodzaje gruntowych wymienników ciepła – rurowe oraz żwirowe. Wymienniki rurowe składają się z systemu umieszczonych w gruncie rur PVC o średnicy 110-200 mm. Ich łączna długość przy wentylacji domu jednorodzinnego wynosi od 30 do 50 metrów. Wymienniki rurowe stosowane są na gruntach wilgotnych o gliniastym podłożu oraz niewielkim oporze cieplnym. Zdecydowanie nie zaleca się, aby montować je na gruntach suchych i piaszczystych.

Wymienniki żwirowe przyjmują formę wykopu, którego objętość wynosi od kilku do kilkunastu metrów sześciennych. W wykopie umieszczane jest oczyszczone złoże żwirowe, odpowiedzialne za akumulację energii oraz filtrację powietrza dostarczanego do wnętrz budynków. Płukany żwir zabezpieczany jest geowłókniną, chroniącą przed zanieczyszczeniami z gruntu, rozwojem mikroorganizmów oraz żyjącymi w ziemi zwierzętami. Za doprowadzanie powietrza do budynków odpowiada system rur umieszczanych bezpośrednio w złożu żwirowym. Wymienniki tego typu zwykle wykonuje się na podłożach o niskim poziomie wód gruntowych.

Montaż gruntowego wymiennika ciepła – czy warto?

Jeśli interesuje Cię montaż gruntowego wymiennika ciepła w Szczecinie, powinieneś poznać wszystkie zalety tego rozwiązania. Urządzenie to polecane jest wszystkim właścicielom domów, w których zastosowana została wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. GWC stanowi dodatkową ochronę antyzamrożeniową systemu rekuperacji. Stabilizuje wilgotność powietrza w budynku oraz podnosi efektywność energetyczną wentylacji, wpływając na poprawę komfortu termicznego mieszkańców.

Eksploatacja urządzenia jest znacznie tańsza niż używanie klimatyzatorów latem czy dodatkowych grzejników w czasie zimowych mrozów. Montaż gruntowego wymiennika ciepła obniża koszty ogrzewania budynku. Korzystanie z darmowej energii pozyskiwanej z ziemi to w pełni ekologiczny sposób na zwiększenie sprawności domowej wentylacji. Odpowiednio dobrany wymiennik gruntowy pozwala na stworzenie zdrowego mikroklimatu wewnątrz obiektu, a dodatkowo generuje wymierne oszczędności eksploatacyjne.