Zarówno odbiorcy indywidualni, jak i przedsiębiorcy chwalą sobie użytkowanie energii ze źródeł odnawialnych, jaką zapewnia fotowoltaika. Główną tego przyczyną są na pewno zdecydowanie niższe rachunki za prąd, jednak to nie jedyna zaleta montażu instalacji fotowoltaicznych w firmie. Dlaczego firmy powinny w nią inwestować?
Fotowoltaika dla firm – co warto wiedzieć?
Instalacja fotowoltaiczna dla firm produkuje darmową energię ze słońca. Wielkość instalacji, czyli liczba zamontowanych (zazwyczaj na dachu) paneli słonecznych wpływa na to, ile dane przedsiębiorstwo zaoszczędzi. Ustalając taką wielkość należy kierować się przede wszystkim zapotrzebowaniem energetycznym na daną przestrzeń. Prąd generowany dzięki instalacji, firmy zazwyczaj wykorzystują na dwa sposoby. Pierwszym i tym najbardziej oczywistym jest samodzielne korzystanie z niego w ramach własnych potrzeb. Jednak to co ciekawe i jeszcze mocniej zachęcające do inwestycji jest to, że wyprodukowane nadwyżki prądu przedsiębiorcy mogą sprzedać do sieci energetycznej. Zatem na fotowoltaice można jednocześnie oszczędzać i zarabiać.
Jak zacząć?
Zanim zdecydujemy się na montaż paneli w firmie, warto dokładnie poznać profil energetyczny przedsiębiorstwa. To nic innego jak schemat korzystania z energii elektrycznej, z tym, że różni się on nieco od schematu energetycznego zwykłego gospodarstwa domowego. Większość firm rozpoczyna pracę rano i kończy po południu, zatem zapotrzebowanie na prąd występuje w czasie jego produkcji przez elektrownię słoneczną. Profesjonalne firmy zajmujące się fotowoltaiką uwzględnią wszelkie potrzeby energetyczne i rozwiążą ewentualne problemy związane z instalacją. Dlatego właśnie warto zlecić jej całe przedsięwzięcie.
Wpływ na wizerunek marki
W dzisiejszych czasach niezwykle ważną rolę odgrywa ekologia i troska o środowisko. Rezygnujemy z używania plastikowych słomek, foliowych torebek, coraz częściej korzystamy z elektrycznych samochodów. Ważne, aby za tym wszystkim nadążały też firmy. W ten sposób będzie im o wiele łatwiej przekonać do siebie proekologicznych klientów, których na rynku ciągle przybywa. Wytwarzanie energii z zielonych źródeł wpływa na postrzeganie biznesu przez jego odbiorców. Te działania zwiększają renomę i pozytywnie oddziałują na prestiż firmy. Inwestycja w ekologię nie ma prawa źle się odbić na wizerunku firmy.
Status prosumenta
Fotowoltaika dla firm to niezależność energetyczna i możliwość uniknięcia kolejnych podwyżek cen prądu. Jednak to, co jest dla przedsiębiorców szczególnie atrakcyjne, to możliwość uzyskania statusu prosumenta. Uznawana za niego jest każda osoba (fizyczna lub prawna), która jednocześnie produkuje energię elektryczną z pomocą mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW na własne potrzeby i ją konsumuje. Dodatkowo zgromadzone nadwyżki prądu magazynuje lub dostarcza sieci energetycznej, z którą ma podpisaną umowę i rozliczać w systemie korzystnych zniżek.