Choć w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w Skandynawii domy szkieletowe cieszą się dużą popularnością już od dziesięcioleci, w Polsce nadal nie mogą równać się z tradycyjnym budownictwem murowanym. Mimo to pracownie architektoniczne oferują coraz więcej projektów domów drewnianych, a samo budownictwo szkieletowe jest przez inwestorów wybierane coraz częściej. Nie ma w tym nic dziwnego! Okazuje się bowiem, że jednorodzinne domy drewniane mają naprawdę wiele do zaoferowania…
Dom drewniany – krótko o ich historii w Polsce
Chociaż domy drewniane cieszą się w Polsce rosnącą popularnością dopiero od kilku lat, nie są w naszym kraju nowością. Po raz pierwszy technologia ta dotarła do nas na przełomie lat 80. i 90. XX wieku wraz z wracającymi do kraju Polakami pomagającymi na budowie w Stanach Zjednoczonych.
Ówczesny boom nie trwał jednak długo. Szybko okazało się, że domy szkieletowe nie do końca odpowiadają potrzebom Polaków, którzy byli przyzwyczajeni do stawiania domów wielopokoleniowych. Trudności z dostępem do odpowiednich materiałów tylko przypieczętowały początkową klęskę budownictwa szkieletowego w Polsce.
Obecnie jednak sytuacja się zmieniła. Inwestorzy nad Wisłą coraz częściej podchodzą do budowy domu w sposób bardziej elastyczny, pozostawiając sobie furtkę do gruntownych remontów. Obecnie w kraju mamy też wykwalifikowanych w budownictwie szkieletowym specjalistów, większą świadomość oraz łatwiejszy dostęp do odpowiednich materiałów konstrukcyjnych.
Przeczytaj o projektach domów drewnianych i ich zaletach
W ostatnich latach na domy drewniane stawia coraz więcej osób. Mówiąc o ich zaletach, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- możliwość budowania zimą – budownictwo szkieletowe charakteryzuje się bardzo małą liczbą prac mokrych. Co za tym idzie, nie ma potrzeby przedłużania prac budowlanych, co jest konieczne w przypadku stawiania budynków murowanych;
- krótki czas budowy – nawet nie biorąc pod uwagę konieczności sezonowania prac, budowa domu szkieletowego i tak zajmuje znacznie mniej czasu. Zazwyczaj taki budynek można postawić w ciągu 1-2 miesięcy. Z tego względu domy drewniane polecane są inwestorom, którym zależy na szybkim postawieniu domu;
- możliwość łatwiej przebudowy i rozbudowy – konstrukcja szkieletowa jest lekka i bardzo wygodna w potencjalnej przebudowie. Usunięcie ściany działowej czy dodanie dodatkowej, a nawet zmiana instalacji nie są w przypadku konstrukcji szkieletowych problemem.
Oczywiście, poza wymienionymi wyżej aspektami, warto zwrócić uwagę na wyjątkowy, naturalny i przytulny charakter domów drewnianych.
Więcej projektów domów drewnianych? Zobacz ofertę pracowni Domowe Klimaty
Jeżeli jesteś zainteresowany budową domu drewnianego, zapoznaj się z ofertą pracowni architektonicznej Domowe Klimaty. Znajdziesz tam więcej projektów domów drewnianych, a wśród nich ten, który spełni oczekiwania Twoje i Twoich bliskich! Przeczytaj o projektach domów szkieletowych na domoweklimaty.pl.