Awaria sieci energetycznej może przytrafić się w każdej chwili. Czy masz plan B na wypadek nagłej przerwy w dostawie prądu? Jak zabezpieczysz siebie i swoich bliskich przed konsekwencjami utraty przesyłu? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule. Podpowiadamy, czym są nowoczesne systemy zasilania awaryjnego i jak je wykorzystać w praktyce.
Dlaczego zasilanie awaryjne jest tak ważne?
Wyobraź sobie scenariusz, w którym znajdujesz się w szpitalu i potrzebujesz nieprzerwanego dostępu do aparatury tlenowej. Za oknem właśnie rozpętała się burza, która niszczy kable energetyczne. W okolicy gasną wszystkie światła, jednak w placówce medycznej nic złego się nie dzieje. Jak to możliwe? Akumulator systemu zasilania awaryjnego przejął na siebie zadanie stabilizacji napięcia i uratował pacjentów przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Teraz pomyśl, że pracujesz przy komputerze nad ważnym projektem i nagle tracisz wszystkie dane na skutek chwilowej przerwy w dostawie prądu. Unikniesz takiej sytuacji, jeśli zawczasu zainstalujesz komponenty ciągłego zasilania w domu jednorodzinnym.
Czytaj dalej, a poznasz zasadę działania nowoczesnych zasilaczy i lepiej zrozumiesz ich rolę w gospodarstwach domowych i budynkach gospodarczych.
Budowa zasilaczy awaryjnych
Niech nie zmyli Cię niepozorny wygląd skrzynki UPS. Zasilanie awaryjne domu jednorodzinnego z wydajnym akumulatorem to potężne narzędzie, które zagwarantuje Ci bezpieczeństwo przez cały rok.
Cały system składa się z kilku głównych elementów:
- falownika przetwarzającego napięcie wyjściowe,
- prostownika do konwersji napięcia stałego na wejściu,
- układu obejścia (tzw. bypass),
- akumulatora,
- opcjonalnego agregatu prądotwórczego.
Jak działa zasilanie awaryjne domu jednorodzinnego?
Na pewno jesteś ciekaw, jak to wszystko sprawdza się w praktyce. Jakie etapy są wymagane dla zapewnienia bezpieczeństwa domu jednorodzinnego? Jaką rolę w całym procesie odgrywa akumulator UPS?
Układ zasilania awaryjnego działa w następujący sposób:
- Urządzenie zasilające czerpie energię z sieci.
- Prostownik dostarcza energię do falownika.
- Falownik dokonuje konwersji prądu i dostarcza go do urządzeń w domu jednorodzinnym.
- W sytuacji awaryjnej następuje automatyczne przełączenie na agregat lub akumulator.
Każde urządzenie UPS posiada wbudowane funkcje monitorowania parametrów instalacji elektrycznej. Przy wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości następuje natychmiastowe uruchomienie mechanizmów zabezpieczających, dzięki czemu nawet nie zauważysz różnicy w działaniu domowych sprzętów.
Moduł UPS i akumulator do zasilania awaryjnego — gdzie kupić?
Chcesz zapewnić sobie stabilność dostaw prądu i uniknąć kosztownych awarii sprzętu? Zainteresował Cię temat budowy układu UPS w domu jednorodzinnym?
Sklep LogicPower specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych komponentów dla firm i gospodarstw prywatnych. W ofercie znajdziesz falownik, prostownik i akumulator do zasilania awaryjnego od renomowanych producentów. Skorzystaj z pomocy technicznej od wykwalifikowanych specjalistów i poczuj się bezpiecznie niezależnie od warunków zewnętrznych!