Gabiony to elementy, które ostatnio stają się coraz modniejsze. Pomimo że do niedawna służyły głównie jako umocnienie skarp czy wałów przeciwpowodziowych teraz coraz częściej wykorzystuje się je do dekoracji ogrodów. Jak dokładnie robi się gabiony?

Czym są gabiony?

Gabiony są to metalowe kosze, które najczęściej wypełnione zostają kamieniami. Bardzo często to właśnie wybór tych kolorowych kamieni sprawia, że gabiony nabierają dekoracyjnego charakteru. Same kosze do gabionów wykonywane są z ocynkowanej siatki, która pokryta jest powłoką poliestrową. Tworzy się z nich moduły, które połączone są ze sobą klipsami, drutem lub specjalnymi spiralami.

Kosze do gabionów mają zazwyczaj kształt prostopadłościanów bądź sześcianów, ale w sprzedaży są również te o nachylonych, pod różnymi kątami, ściankach. Na specjalne zamówienie gabiony mogą wykonać fachowcy z metal-mr.pl, a ich kształt czy wielkość można dostosować do potrzeb.

Jak zrobić ogrodzenie gabionowe krok po kroku?

Pierwszym krokiem do posiadania ogrodzenia z gabionów jest stworzenie projektu konstrukcji. Określić należy miejsca, w których stać będą słupy oraz wymiary samych siatek. Następnie przygotować należy niezbędne narzędzia i materiały. Siatki, które można kupić w marketach budowlanych, wymagać będą docięcia. Można do tego użyć klasycznej przecinarki kątowej. Górne krawędzie połączyć należy z kątownikami, dzięki którym całość nabierze estetycznego wykończenia.

Jeśli siatki zostały docięte i ocynkowane, można przejść do przygotowania gruntu. Teren, na którym stanąć mają gabiony, musi zostać oczyszczony i wyrównany. Kolejnym krokiem jest wytyczenie linii przebiegania ogrodzenia i zaznaczenie miejsc na słupy. Po przygotowaniu podłoża następuje etap podbudowy pod ogrodzenie gabionowe, dzięki któremu całość będzie stabilna.

Osadzenie słupków betonowych i mocowanie siatek

Jeśli ogrodzenie gabionowe będzie dłuższe, koniecznie musi zostać podparte pionowymi słupkami. W innym wypadku konstrukcji będzie brakowało stabilności. Warto wybrać te stalowe, które są solidne i ciężkie. Alternatywą dla nich mogą być słupy betonowe. Nie należy przejmować się ich wyglądem, ponieważ i tak zostaną zakryte kamieniami.

Kolejnym etapem jest mocowanie krat, które będą pełniły funkcję koszy gabionowych. Następnym krokiem jest wypełnienie ich kamieniami, pamiętając o delikatnym umieszczaniu elementów wypełniających, tak by nie doszło do uszkodzenia siatki. Co więcej, co kilka warstw warto jest spiąć siatkę za pomocą ocynkowanych drutów, dzięki czemu konstrukcja będzie trwalsza. Góra kosza gabionowego może zostać przykryta siatką albo też pozostać otwarta, w zależności od potrzeb i przeznaczenia ogrodzenia.

Gabiony pozwalają na duże możliwości aranżacyjne, dzięki czemu można je skutecznie połączyć z różnymi materiałami, tworząc atrakcyjną całość. Do niedawna łączono je jedynie z nowoczesnymi budynkami, jednak odpowiednia aranżacja pozwala na korzystanie z ich uroków również posesją o klasycznym charakterze.