Obok płyt gipsowo-kartonowych, płyty OSB należą do najpopularniejszych materiałów stosowanych w budownictwie. Składają się z drewnianych wiórów sklejonych żywicą. To sprawia, że są tanie w produkcji i mają bardzo dobre właściwości użytkowe, zbliżone do tych, które wykazują zwykłe podłoża drewniane. Jak się okazuje, powierzchnie wykonane za ich pomocą można wykończyć na różne sposoby – nawet kładąc płytki ceramiczne.
Czy można położyć płytki ceramiczne na płycie OSB? Jak przylegają one do powierzchni płyty OSB?
Chociaż osobom niezorientowanym we współczesnej technologii budowlanej może to wydać się nieprawdopodobne, układanie płytek ceramicznych na płycie OSB przynosi bardzo dobre efekty Oczywiście wymaga to odpowiedniego przygotowania podłoża papierem ściernym i doboru właściwych materiałów – w tym samych płyt. OSB 12mm niestety będzie zbyt mało wytrzymałe – konieczne jest użycie grubszych płyt. Wszystkiego, co należy wiedzieć o tego typu inwestycji, dowiesz się z naszego nowego artykułu.
Jak położyć płytki na płycie OSB? Jakie są różnice w stosunku do tradycyjnych powierzchni?
Próby przyklejenia płytek ceramicznych do powierzchni OSB tradycyjnymi metodami właściwie zawsze kończą się niepowodzeniem, a kafelki odpadają najpóźniej po kilku dniach. Standardowy klej do płytek nie jest bowiem w stanie poradzić sobie z odkształceniami powstającymi w wyniku mikropęknięć materiału. Należy pamiętać, że płyty te są materiałem dość kruchym i łatwo dochodzi do ich pęknięć. Dlatego konieczne jest użycie kleju o zwiększonej elastyczności.
Drugi problem to gładka powierzchnia płyt OSB. Znacząco różni się ona od zwykłych ścian, do których najczęściej przyklejamy płytki. Bez odpowiedniego przygotowania właściwie niemożliwe jest osiągnięcie dobrego wiązania między ścianą, a płytkami.
Płyta OSB a klejenie płytek. Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz kłaść płytki na powierzchni płyt OSB?
Jak już wspomnieliśmy, nie każda płyta OSB nadaje się do ułożenia płytek ceramicznych. Jako że te elementy cechują się dość dużą masą, konieczne jest użycie podłoża o większej wytrzymałości. Sprawdzą się płyty o grubości 22 mm, ale optymalnym wyborem okaże się OSB 25 mm. Płyty dostosowane do tych zastosowań możesz kupić tutaj. Dla wytrzymałości całej konstrukcji ważny jest też dobór kafli. Nie powinny one być zbyt duże – ich maksymalne wymiary to 20×20 centymetrów.
Jak pokryć płytę OSB płytkami? Co powinieneś przygotować? Jaki klej do klejenia płytek wybrać?
W przypadku układania płytek ceramicznych na OSB standardowy klej niestety nie zdaje egzaminu. By mieć pewność co do tego, że połączenie będzie trwałe i stabilne, należy sięgnąć po preparaty o lepiej dobranych parametrach. Chodzi o klej wysokoelastyczny, który zapewni dobre trzymanie nawet w przypadku odkształcenia OSB, do którego często dochodzi wskutek kruchości tego materiału. Dla końcowego efektu ogromne znaczenie ma też sposób nakładania kleju. Najlepiej nadaje się do tego paca zębata, która zapewnia równomierne rozprowadzenie preparatu
Przygotowanie płyty OSB. Jak powinno przebiegać zoptymalizowanie faktury płyty OSB?
Zanim jednak nałożysz klej i płytki, powinieneś odpowiednio przygotować powierzchnię płytek. W tym celu najlepiej sprawdzi się papier ścierny drobnoziarnisty o gradacji od 40 do 60. Należy wyszlifować nim równomierne powierzchnię płyty. Po skończonej pracy konieczne będzie też staranne oczyszczenie powierzchni z pyłu oraz jej odtłuszczenie. Te zabiegi zapewnią odpowiednią przyczepność płyty oraz pozwolą osiągnąć najlepsze wiązanie kleju.