Ogrzewanie podłogowe coraz częściej pojawia się w polskich domach i mieszkaniach. Jest polecane przez fachowców i cenione przez użytkowników – między innymi ze względu na większą wydajność grzewczą i bardziej komfortowe użytkowanie w porównaniu do tradycyjnych kaloryferów. Dzięki nowoczesnym systemom możliwe jest też bardzo wygodne i precyzyjne sterowanie podłogówką. Dowiedz się więcej.

Inteligentne ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto?

Ogrzewanie podłogowe niesie za sobą wiele korzyści – to dlatego cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Wśród najważniejszych zalet tego sposobu rozprowadzania ciepła w domu należy wymienić:

  • wysoki komfort cieplny – ciepło jest rozprowadzane równomiernie, a rozkład temperatur (cieplej przy stopach, chłodniej przy głowie) jest korzystniejszy dla organizmu człowieka,
  • oszczędność energii – efektem korzystnego rozkładu ciepła jest możliwość zapewnienia komfortu przy niższych temperaturach (np. 19°C zamiast 21-22°C), co oznacza niższe koszty ogrzewania,
  • mniej ograniczeń w aranżacji wnętrz – system jest ukryty w podłodze, a grzejniki nie zabierają cennej przestrzeni i nie utrudniają ustawienia mebli,
  • podwyższenie wartości nieruchomości – ogrzewanie podłogowe zdecydowanie jest atutem przy sprzedaży domu lub mieszkania.

Co więcej, nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego sterowane urządzeniami typu smart są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Szerokie możliwości tego typu rozwiązań mogą zapewnić np. codzienny komfort bez konieczności martwienia się o ręczne ustawianie termostatu i jeszcze większe oszczędności na ogrzewaniu.

Inteligentne ogrzewanie podłogowe – jak wygląda sterowanie podłogówką?

Systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym są coraz bardziej przystępne. Obecnie dostępne są rozwiązania stosujące zarówno komunikację przewodową, jak i bezprzewodową (np. radiową, przez Wi-Fi lub Bluetooth). Odpowiedni dobór inteligentnego sterowania to możliwość nie tylko zmiany temperatury pilotem czy za pomocą aplikacji w telefonie, ale również jej automatycznego dostosowywania.

Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym może się dopasować do rytmu dnia domowników i działać według wcześniej ustalonego harmonogramu – np. obniżać temperaturę w sypialni nocą i podwyższać ją tuż przed wstaniem, aby wyjście z łóżka było przyjemniejsze. Możliwe jest również automatyczne ograniczenie ogrzewania podczas przebywania mieszkańców poza domem, dzięki czemu wyraźnie ogranicza się zużycie energii. Określone scenariusze można uruchamiać naciśnięciem zaledwie jednego przycisku lub poprzez wybranie właściwej opcji w aplikacji. Temperatura jest zaś utrzymywana w pożądanym zakresie dzięki zaawansowanym czujnikom. Można ją dostosowywać globalnie lub dla każdego pomieszczenia lub strefy z osobna.

Oczywiście sterowanie ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami to nie jedyne funkcje tego typu systemów. Dzięki łączeniu modułów dopasowanych do potrzeb użytkownika może on wygodnie zarządzać również oświetleniem, wentylacją, roletami, bramami, gniazdkami elektrycznymi czy pracą różnych urządzeń.

Sterowanie automatyką domową – system smart home

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem podłogowym to zaledwie jeden system z wielu, które mogą ułatwić Twoje życie. Warto połączyć go z innymi funkcjami, tworząc wygodną centralę zarządzania domem.

Jak wygodnie sterować ogrzewaniem podłogowym?

A zatem jak wygodnie sterować ogrzewaniem podłogowym? Podstawą jest inwestycja w odpowiedni system łączący funkcjonalność, niezawodność i szerokie możliwości. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można go zaimplementować nawet już po wykończeniu domu czy mieszkania. Jeśli marzy Ci się sterowanie podłogówką w każdym pokoju, wcale nie musisz przeprowadzać generalnego remontu i kuć ścian pod przewody. Możesz skorzystać z systemu bezprzewodowego, który jest łatwy w instalacji i rozbudowie.

Warto wybrać system, który zapewnia wiele możliwości sterowania – zarówno przez aplikację, pilota, jak i fizyczne przyciski na ścianach. Koniecznie przed podjęciem decyzji sprawdź również opcje związane z dostosowywaniem pracy ogrzewania do indywidualnych potrzeb. Szerokie możliwości automatyzacji zapewniają bowiem największy komfort i oszczędności.