Instalacje fotowoltaiczne to jedna z najpopularniejszych obecnie technologii wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii (OZE). Możliwości pozyskania darmowego prądu ze słońca przyciąga zarówno firmy, jak i prywatnych inwestorów, którzy szukają sposobu na uniezależnienie się od stale rosnących cen energii i obniżenie rachunków.
Na efektywność całego systemu wpływa wiele czynników, w tym miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych. Jak je wybrać i z czym musisz się liczyć?
Dlaczego miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych ma znaczenie?
Głównym czynnikiem decydującym o miejscu instalacji paneli PV powinno być nasłonecznienie. Im jest większe, tym efektywniej będzie działać instalacja (do pewnego stopnia, ponieważ zbyt wysoka temperatura paneli również obniża uzyski).
Większość inwestorów musi dopasować położenie systemu do warunków panujących na nieruchomości. Gęste zadrzewienie działki lub stojące na niej budynki gospodarczej generują zacienienie, które skutecznie redukuje korzyść z inwestycji. Gdzie zazwyczaj montuje się panele PV?
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu
Najpopularniejszym miejscem montażu fotowoltaiki jest dach. Uwzględniając położenie Polski na mapie Europy, za optymalny przyjmuje się południowy kierunek orientacji paneli oraz kąt nachylenia między 30 a 40°. Najprościej oczywiście zamontować panele na dachu spadzistym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę samą instalację położyć na dachu płaskim. W tym przypadku jednak powinieneś doliczyć od ceny inwestycji koszt zakupu i zamocowania stelaży, na których będą wspierały się panele.
W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na styropapie musisz pamiętać o dwóch kwestiach. Pierwsza z nich to uszczelnienie miejsca mocowania szyny montażowej. Możesz to zrobić za pomocą żywicy termoizolacyjnej, ale lepiej sprawdzają się śruby dwugwintowe z uszczelką wykonaną z gumy EPDM. Jest ona odporna na warunki atmosferyczne i zachowuje swoje właściwości przez długie lata.
Montaż paneli fotowoltaicznych na styropapie wymusza też zachowanie odpowiedniej odległości między warstwą papy, a instalacją, ponieważ ten rodzaj pokrycia dachowego bardzo mocno się nagrzewa. Przestrzeń od 2 do 5 cm zapewnia jednak właściwą wentylację.
Przy montażu PV na dachu musisz uważać, aby nie uszkodzić konstrukcji dachu (zwłaszcza łat i krokwi). Nieumiejętne działanie nie tylko doprowadzi do rozszczelnienia konstrukcji, ale z biegiem czasu może nawet spowodować uszkodzenie materiałów, z których został wykonany dach! Montaż paneli fotowoltaicznych na poszyciu nie jest także zalecany na starych budynkach, których konstrukcja połaci nie zapewnia odpowiedniej stabilizacji dodatkowego obciążenia.
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie
Jeżeli dach Twojego domu nie pozwala na zamocowanie fotowoltaiki, a dysponujesz wolną przestrzenią na działce, możesz zlecić montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. W takiej sytuacji niezbędne będzie zastosowanie stelaży, które utrzymają panele w odpowiednim położeniu.
Aby zachować optymalną wydajność ogniw przez cały czas, możesz też zainwestować w tzw. tracker solarny. To moduł, który automatycznie wykrywa położenie Słońca i optymalizuje nachylenie paneli PV za pomocą specjalnych siłowników. To dosyć drogie rozwiązanie, ale może przełożyć się na większe zyski i szybszy zwrot całej inwestycji.
Zdecydowanie odradza się montażu wolnostojącej fotowoltaiki na piaszczystym gruncie. Niestabilne podłoże może sprawiać, że z biegiem czasu stelaże zaczną się chwiać. Brak stabilności to nie tylko niższy uzyski, ale przede wszystkim ryzyko uszkodzenia instalacji.
Czy instalacja paneli fotowoltaicznych na balkonie jest możliwa?
Obok paneli montowanych na dachu lub gruncie coraz częściej można zobaczyć ogniwa zamocowane na balkonie. Zaletą przydomowych, niewielkich instalacji PV jest ich niska cena, a co za tym idzie, krótki czas zwrotu inwestycji.
O ile w domu jednorodzinnym taka decyzja należy wyłącznie do inwestora, o tyle mieszkańcy wspólnoty lub spółdzielni muszą skonsultować instalację paneli fotowoltaicznych na balkonie z zarządem.
Zanim wystąpisz o pozwolenie, warto zapoznać się ze statutem, ponieważ często to właśnie tam są uregulowane kwestie związane z modyfikacją powierzchni wspólnej budynku (np. instalacji położonych po zewnętrznej części ściany nośnej).
Może się okazać, że zarząd będzie wymagał od Ciebie przedstawienia projektu instalacji, jej specyfikacji technicznej, a przede wszystkim – wykonania usługi przez profesjonalną firmę montażową. Jeżeli wykonasz instalację bez pozwolenia, musisz liczyć się z wszczęciem postępowania administracyjnego i koniecznością jej usunięcia na własny koszt!
Miejsce instalacji fotowoltaiki. Podsumowanie
Jak widzisz, instalacja fotowoltaiczna jest na tyle uniwersalna, że można zamontować ją w wielu miejscach. Przeciwwskazania mogą jednak dotyczyć stanu budynku, zacienienia przestrzeni, ewentualnie także kwestii prawnych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że spośród wszystkich dostępnych rozwiązań wybierasz najkorzystniejsze, skorzystaj z audytu OZE oraz fachowej pomocy w wyborze i instalacji paneli.
Zajrzyj na https://n-energia.pl/ i przekonaj się, że energia elektryczna ze słońca się opłaca! Jeszcze dziś zamów konsultację i dowiedz się, jak zacząć oszczędzać dzięki Odnawialnym Źródłom Energii.