Nabycie wkładu kominkowego stanowi inwestycję długoterminową, ważne więc by była trafiona. Warto zwrócić szczególną uwagę na kilka cech, które postaram się pokrótce przedstawić i omówić.
Na jaki wkład kominkowy się zdecydować: kominkowy czy wodny?
Wybór odpowiedniego rozwiązania grzewczego należy zawsze rozpatrywać indywidualnie, wszystkie wątpliwości omawiać z fachowcem. Podczas rozmowy z Panem Andrzejem, właścicielem sloninka.pl, czyli firmy Kominki Lexus Słoninka A. zlokalizowanej na ul. Jeleniej 56 we Wrocławiu (Tel: 607 671 150), ustalono, że kominki z płaszczem wodnym stanowią ciekawe rozwiązanie dla tych, którym zależy na pełnym wykorzystaniu powstałego ciepła. W tym przypadku, głównym nośnikiem ciepła jest woda, przekierowana do podłogówki albo grzejników. Atutem tego sposobu ogrzewania jest możliwość równomiernego ogrzania wszystkich pomieszczeń, kaloryfery będą ciepłe jeszcze na długo po tym, jak nastąpi zakończenie palenia. Kominki powietrzne podłączone są do systemu dystrybucji ciepłego powietrza. Bez względu na dokonany przez nas wybór, urządzenie w świetle przepisów nie może stanowić jedynego źródła ciepła, podyktowane jest to kwestiami związanymi z bezpieczeństwem.
Korelacja pomiędzy wyborem kominka a jego przeznaczeniem
Kominek w świetle przepisów może być używany jedynie do użytkowania rekreacyjnego, mimo wszystko jednak spełnia funkcję grzewczą. Obecnie wkłady kominkowe są wydajne, stosunkowo niskim kosztem mogą ogrzać całą powierzchnię grzewczą. Wkład musi mieć odpowiednią moc nominalną wkładu. Celem jej wyliczenia musimy wziąć pod uwagę następujące parametry:
- kubaturę budynku;
- straty ciepła;
- współczynnik przenikalności cieplnej;
- różnicę między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną;

Odpowiednio dobrana moc kominka wpłynie nie tylko na wydajność, poprawi także komfort jego użytkowania. Powinniśmy zwracać uwagę na sprawność grzewczą, rozmiar paleniska, kształty szyby. Warto rozpatrzeć dostępne rozwiązania regulujące dopływ powietrza do kominka. Wybierając wkład kominkowy, powinniśmy wybrać ten, który oferuje wielość udogodnień, do których należą:
- kurtyna powietrzna, czyli tzw. system szybkiej szyby;
- system odprowadzania popiołu, czyli tzw. zimna klamka;
Szczegółowy opis ofertowy wkładów kominkowych, znajduje się na stronie internetowej, w zakładce wkłady kominkowe – usprawni ona wybór odpowiedniego, dzięki czemu zyskasz pewność, że rozwiązanie przez ciebie wybrane, będzie działało prawidłowo i cieszyło oko przez kolejne lata.
Na jaką markę się zdecydować?
Pierwszą rzeczą jest zorientowanie się, czy produkty danej marki zostały oznaczone jako zgodne z przepisami EkoProjektu, czyli czy realizują normę PN-EN 13 229 oraz posiadają certyfikat CE poświadczający bezpieczeństwo ich użytkowania. Warto byśmy sięgnęli po produkt, w firmie oferującej pomoc serwisową, będzie to dla nas znaczne ułatwienie, zwłaszcza kiedy sieć jest dużą, posiada sieć autoryzowanych partnerów serwisowych na obszarze całej Polski. Warto postawić na krajowe wkłady kominkowe, które są cenione za wysoką jakość oraz innowacyjne autorskie rozwiązania, na terenie całej Unii Europejskiej i w strefie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Defro Home, to spółka z polskim kapitałem zakładowym, jeden z największych producentów urządzeń grzewczych dystrybuuje od lat produkty do Republiki Czeskiej, Niemiec, Holandii, Belgii, Luksemburga, Francji i wielu innych państw wspólnoty.