Rozszczelnione okna nie zapewniają komfortu termicznego ani dźwiękowego. Ponadto, jeśli nie zostaną na czas naprawione, mogą spowodować straty energii. Taki stan rzeczy szybko odbije się na wysokości rachunków za ogrzewanie. Poznaj nasze wskazówki, jak samodzielnie naprawić uszczelki do okien PVC.

Czy wymiana uszczelek w oknach jest skomplikowana?

Żeby uszczelka mogła pełnić swoją funkcję, musi dobrze przylegać do powierzchni i być w dobrym stanie. Gdy ten element odkleja się lub jest mocno ściśnięty, nie izoluje mieszkania od zimna i hałasu. Wydaje ci się, że wymiana uszczelek w oknach plastikowych przerasta twoje możliwości? Nie musisz być złotą rączką, żeby bez problemu poradzić sobie z tym zadaniem. Współcześnie bez trudu można kupić stosowny sprzęt, wpisując frazę np. uszczelki do okien PCV uniwersalne lub (poprawnie) uszczelki do okien PVC, a następnie samemu naprawić usterkę.

Jak sprawdzić, czy wymiana uszczelek przyszybowych w oknach jest konieczna?

Niektóre symptomy jednoznacznie wskazują na to, że wymiana uszczelki w oknie jest potrzebna. Na co zwrócić uwagę, aby ich nie przegapić? Jedną z łatwych do zauważenia oznak jest to, że uszczelka odstaje i nie przylega do ramy na całej długości. Być może nawet w którymś miejscu zupełnie się odkleiła i jej fragment odgina się podczas otwierania okna. Pojawienie się pleśni na powierzchni uszczelki lub jej nadmierne ściśnięcie to kolejne sygnały świadczące o tym, że element należy koniecznie wymienić. 

Przegląd uszczelek w oknach domu najlepiej jest przeprowadzić ciepłą jesienią. Gdy okaże się, że czeka cię wymiana tego elementu, umiarkowana temperatura na zewnątrz sprawi, że praca będzie przebiegać w spokojnej i przyjemnej atmosferze. W przypadku, gdybyś zauważył nieszczelność zimą, podczas wymiany wyziębisz siebie i mieszkanie. Z tego powodu warto zaplanować to zadanie na cieplejsze dni.

Uszczelki do okien plastikowych – jak je wymienić?

Gdy chcesz wymienić uszczelki w oknach, najpierw musisz się im dobrze przyjrzeć. Zwykle w skrzydle okna znajdują się uszczelki dostępne w sklepach w formie taśm, które należy samemu przyciąć na odpowiednią długość. Są też takie, które są zgrzewane w miejscach, w których są narożniki okna.

Przed przystąpieniem do pracy bezwzględnie musisz usunąć starą uszczelkę. Może się okazać konieczne usunięcie zszywek, którymi jest ona przymocowana. Następnie, puste wręby trzeba dokładnie wyczyścić. W to miejsce potem wkłada się nowe uszczelki do okien plastikowych. Odpowiednią długość trzeba dokładnie wymierzyć, chyba że będziesz montować gotowy kształt. Jeśli stara uszczelka była przymocowana za pomocą zszywek, należy w ten sam sposób przytwierdzić nową.

Wymiana uszczelek w oknach – czego będziesz potrzebować?

Aby samodzielnie wymienić uszczelki okien PVC, przydadzą ci się proste domowe przedmioty oraz narzędzia, które prawdopodobnie znajdują się w twoim warsztacie, garażu lub piwnicy.Oczywiście, będą ci potrzebne nowe uszczelki. Warto ułatwić sobie pracę i kupić samoprzylepne uszczelki do okien. Produkty te najlepiej jest kupować bezpośrednio u producenta twoich okien. Będziesz mieć wtedy pewność, że model pasuje do ramy.

Najlepiej jest zacząć od przeanalizowania informacji, które znajdują się na tabliczce znamionowej okna. Te dane pozwolą na określenie odpowiedniego profilu uszczelki. Pamiętaj, że układ uszczelek w różnych oknach nie jest taki sam, dlatego zakup uniwersalnych elementów nie jest dobrym pomysłem.

Jakie uszczelki stosować do okien PVC?

Uszczelki do okien aluminiowych zazwyczaj są zrobione z tworzywa EPDM. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jakie uszczelki będą odpowiednie do twoich okien, najlepiej skontaktować się w tej sprawie z producentem.

Warto raz na jakiś czas wykonywać zabiegi konserwatorskie i dbać o szczelność twoich okien. Gdy potwierdzisz, że uszczelka okna PVC nie jest tak szczelna, jak kiedyś, nie wahaj się i przystąp do jej wymiany. Lepiej trzymać rękę na pulsie i reagować w porę, niż potem marznąć i płacić wysokie rachunki za ogrzewanie.