Po tak wielu różnych instrukcjach dbania o czystość i sterylność większość z nas wie, jak prawidłowo myć ręce — na mokro, spienić, szorować, spłukać, wysuszyć. Okazuje się jednak, że słabiej orientujemy się, jak prawidłowo odkazić różne powierzchnie w naszym domu. I podobnie jak w przypadku wielu aspektów naszej obecnej sytuacji, jest wiele niepotrzebnego szumu na temat tego, które obszary naszego domu wymagają czujnej uwagi. Ten poradnik pomoże Ci poznać fakty na temat tego, o co martwić się w domu, a czym zupełnie nie ma się co przejmować.

Na początek warto zrozumieć, że większość z nas nie ryzykuje zakażeniem, pozostając w domu. Specjaliści chorób zakaźnych wyraźnie mówią, że nie ma żadnych dowodów na to, że ludzie mogą zarazić się, przebywając w domu. Chyba że, oczywiście, ktoś, kto został zarażony, wejdzie do twojego domu i kaszle, kicha lub znajduje się w bliskim sąsiedztwie dłużej niż 15 minut. Prawdziwe ryzyko zarażenia się chorobą ujawnia się w miejscach publicznych. Prosta logika wskazuje, że jeśli przebywasz w domu i nikt w twoim domu nie jest zarażony ani nie wykazuje objawów, to regularna dezynfekcja powierzchni w domu powinna być wystarczająca.

Na czym polega skuteczna dezynfekcja powierzchni w domu?

Dobra higiena domowa oznacza czyszczenie i dezynfekcję tych samych obszarów, z którymi masz do czynienia w normalnym czasie. Warto zwracać uwagę na powierzchnie do przygotowywania żywności i inne powierzchnie dotykowe, w tym włączniki światła, krany, piloty, klamki, uchwyty drzwi lodówki i kuchenki mikrofalowej oraz klawiaturę komputera. Nie są potrzebne żadne skomplikowane działania ani magiczne sztuczki – prosta i skuteczna dezynfekcja powierzchni kilka razy na tydzień to najlepszy sposób.

Przed dezynfekcją usuń wszelkie widoczne zabrudzenia i zanieczyszczenia. Najlepiej sprawdzą się w tym celu nawilżone chusteczki zawierające środek dezynfekujący. Pamiętaj, aby dokładnie przestrzegać instrukcji na etykiecie produktu, aby środek dezynfekujący był skuteczny. W przypadkach uporczywych zanieczyszczeń warto szukać dowolnego produktu o zawartości alkoholu 60 procent lub wyższej. Używając dowolnego rodzaju środka dezynfekującego, ważne jest odczekanie od 30 sekund do kilku minut (sprawdź czas na etykiecie), aby produkt skutecznie zabił zarazki lub wirusy.

Nawilżone chusteczki ze środkiem dezynfekującym są jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów działania. Jeśli jednak wolisz przygotować roztwór samemu, użyj wybielacza i wody zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Używając wybielacza, nigdy nie mieszaj razem wybielacza i amoniaku, ponieważ tworzy on niebezpieczny i potencjalnie śmiertelny gazowy chlor. Najlepiej unikaj mieszania jakichkolwiek produktów, ponieważ wynik może być niebezpieczny (lub jeden produkt może po prostu zneutralizować inny, powodując, że będzie nieskuteczny).

W przypadku twardych, trwałych powierzchni, które mają być odporne chemicznie, takich jak metale, granit lub płytki, użyj dowolnego środka dezynfekującego, który masz pod ręką. W przypadku porowatych powierzchni, w tym marmuru, zapoznaj się z zaleceniami producentów powierzchni, aby dowiedzieć się, jak najlepiej je wyczyścić, aby uniknąć uszkodzeń. Nie używaj żadnych środków czyszczących, które są kwaśne na porowatym materiale, gdyż ryzykujesz zniszczenie powierzchni. Jeśli dezynfekujesz jakiekolwiek powierzchnie, które mają kontakt z żywnością (takie jak blaty czy deski do krojenia), spłucz je wodą po wyschnięciu środka dezynfekującego.

Dezynfekcja powierzchni szklanych

Prawie każdy środek dezynfekujący i czyszczący jest bezpieczny do stosowania na szkle, ponieważ szkło jest chemicznie obojętne. Ale trzeba być ostrożnym, szczególnie w przypadku innych przezroczystych materiałów plastikowych, takich jak poliwęglan i pleksiglas, ponieważ wiele środków czyszczących może je zmętnić, uszkadzając ich powierzchnie. W takich przypadkach użyj specjalnie opracowanego produktu (skonsultuj się z producentem) lub użyj mydła i wody, które w większości przypadków osłabią skuteczność wirusa lub go zabiją.