Schody drewniane – rodzaje i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań
Schody drewniane muszą być funkcjonalne, przestronne a przede wszystkim dostosowane do stylistyki wnętrza domu. Schody drewniane użytkowane są praktycznie codziennie, powinny więc być bezpieczne i wygodne. Oto nasze propozycje:
Schody dywanowe i półkowe
Schody na konstrukcji samonośnej to rozwiązanie łączące estetykę drewna z praktycznością i lekką konstrukcją. Schody samonośne charakteryzują się brakiem konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień bądź podpór ze względu na to, że ich własna konstrukcja zaprojektowana jest tak, aby sama utrzymywała swój ciężar i naprężenia. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne szczególnie w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.
Schody dywanowe są optycznie lekką konstrukcją, lecz nie łatwą w wykonaniu. Stopnie i podstopnice przeważnie wykonywane są z drewna dębowego lub jesionowego ze względu na odpowiednią wytrzymałość owego materiału. W schodach dywanowych największe naprężenia powstają na środku biegu schodowego. Poprzez zastosowanie odpowiedniej konstrukcji stalowej umieszczonej wewnątrz schodów oraz odpowiednio sztywnej balustrady taka konstrukcja jest w stanie przenosić bardzo duże obciążenia. Schody dywanowe to bryła minimalistyczna, która idealnie wkomponowuje się w nowoczesny wystrój wnętrza. W zależności od sposobu montażu grubość elementów składających się na schody dywanowe oscylują w granicach 70-190 mm.
Schody półkowe to kolejna ciekawa konstrukcja, która coraz chętniej wybierana jest przez naszych klientów. Schody półkowe sprawiają efekt wystających ze ściany półek. Konstrukcja takich schodów składa się ze stalowych ramion mocowanych do ściany, drewnianych nakładek (półek) oraz balustrady wykonanej ze szkła hartowanego lub z profili stalowych malowanych proszkowo. Schody półkowe jak i dywanowe występują w wersji prostej i zabiegowej (z trójkątnymi stopniami).
Schody drewniane na beton jako alternatywa dla schodów samonośnych
Schody drewniane na beton to nic innego jak obłożenie drewnem wcześniej wylanej konstrukcji żelbetowej przez ekipę budowlaną. Bardzo często zdarza się, że klienci na etapie projektowania domów decydują się na schody wykonane z betonu. Zaletą takich schodów jest ich wytrzymałość i możliwość obłożenia drewnem, płytkami lub wykładziną. W większości przypadków inwestorzy decydują się na wykonanie schodów drewnianych. W przypadku obkładania konstrukcji żelbetowej mamy do dyspozycji dwa rodzaje schodów – pierwszą z nich są schody klasyczne z kapinosem i schody dywanowe. Pokrótce opiszemy czym się one różnią:
Schody klasyczne charakteryzują się wysuniętym o 25 mm noskiem (kapinosem), który zwiększa przestrzeń „pod nogę”, zapewniając większą wygodę w codziennym użytkowaniu. Do schodów klasycznych można wykonać podstopnice wykonane z płyty MDF o dowolnym kolorze lub z drewna. Atutem schodów klasycznych jest możliwość instalacji oświetlenia LED w kapinosach. Schody drewniane na beton idealnie nadają się do wnętrz klasycznych i nowoczesnych poprzez swobodną możliwość wyboru balustrad – szkło, stal, drewno.
Schody dywanowe to lżejsza optycznie konstrukcja sprawiająca wrażenie jednolitej i minimalistycznej bryły. Schody dywanowe na beton nie mają wysuniętych kapinosów a grubość elementów składających się na schody dywanowe jest taka sama – podstopnica i stopień mają grubość 30-40 mm. Idealnym dodatkiem do schodów dywanowych jest balustrada ze szkła hartowanego wpuszczana w kanał.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą schodów samonośnych na www.schod-bid.pl oraz na schody montowane na beton www.schody-drewniane-krakow.pl