Szafka nocna jest w sypialni równie ważna jak łóżko. Gdy jest dobrze dobrana, niesamowicie podnosi poczucie komfortu. Na szafkę nocną ulokowaną tuż przy łóżku w sypialni możemy odłożyć okulary i czytaną wieczorem książkę, a także jednym ruchem ręki zgasić światło, jeśli to właśnie na tym meblu znajduje się lampka nocna. Mimo że zwykle nie przykładamy wielkiej wagi do wyboru tego elementu wyposażenia sypialni, to w codziennym życiu właśnie szafka nocna będzie naszym największym sprzymierzeńcem.
Szafki nocne z szufladami – jak wybierać?
Aby jednak szafka nocna spełniała swoje funkcje, musi być dobrze dobrana do łóżka. Chodzi zarówno o wysokość, jak o wielkość blatu. Musi być też skonstruowana tak, aby spełniała nasze potrzeby w kwestii przechowywania. Większość z nas potrzebuje tak naprawdę pokaźnej ilość miejsca do przechowywania wszystkich przedmiotów, bez których nie wyobraża sobie zasypiania lub wstawania z łóżka. Soczewki kontaktowe, telefon, ładowarka, tablet, czy tabletki, ale także pilot do telewizora, jeśli oglądamy telewizję przed zaśnięciem, tudzież krople do oczu. Jeśli dochodzi do tego biblioteczka książek, które chcemy mieć pod ręką, przekąski, a także akcesoria związane z dziećmi (tj. zdalna niania) lub ze zwierzakami domowymi, robi się z tego prawdziwy rozgardiasz. Tak duży, że warto go ukryć. Do tego właśnie służą stoliki nocne z szufladami (bardzo dobrej jakości szafki nocne z trzema lub dwiema szufladami znajdziecie w sklepie AKORD – https://sklep.akord.net.pl/). Te najbardziej zabudowane, z trzema szufladami, zajmują fizycznie wiele miejsca i zdają się też optycznie zmniejszać sypialnię. Dlatego, jeśli pomieszczenie, w którym śpimy jest małe, warto pokusić się o wersję pośrednią, czyli o stolik nocny z jedną szufladą ulokowaną tuż pod blatem i z wolną przestrzenią poniżej. Taka konstrukcja stolika usadowionego przy łóżku sprawia wrażenie lżejszej, a przez to mniej narzucającej się w aranżacji.
Szafki nocne do wnętrz minimalistycznych
O ile zabudowana szafka nocna wyposażona w duże szuflady jest bardzo wygodna, to jednak stoi w całkowitej opozycji do minimalizmu we wnętrzach. A ten znajduje wielu fanów. Amatorzy pozostawiania przestrzeni wolnej od wszystkiego, co zbędne, powinni postawić na szafki stelażowe lub na stoliki na nóżkach, wyposażone w cienkie i stosunkowo niewielkie blaty. Bardzo modne w ostatnich czasach są np. stoliki nocne do postawienia obok łóżka, które mają blat w kształcie liścia. Wbrew pozorom, jeśli ustawimy na nich kwiatek i świeczkę lub lampkę, pozostanie jeszcze tam miejsce na niewielkie przedmioty, takie jak telefon, czy budzik.
Podsumowanie
Szafki nocne, poza tym że pomagają uporządkować przestrzeń, mogą także pomóc nam w aranżacji sypialni. Gdy ustawimy dwie identyczne szafki nocne po obu stronach łóżka, wprowadzimy do wnętrza symetrię, dzięki której aranżowanie przestrzeni stanie się prostsze. Meble tego typu mogą zarówno świetnym dodatkiem dopełniającym wystrój, jak i mogą grać główne skrzypce dekoracyjne. W sklepach znajdziemy szafki kamienne, drewniane z wbudowaną żywicą, szklane, wykonane z tworzyw sztucznych, czy też z rattanu i z wikliny. Najtańsze modele znajdziemy na popularnych serwisach aukcyjnych i mogą to być ceny ok. 100 zł za sztukę. Najdroższe szafki nocne właściwie nie mają określonej kategorii cenowej – najdroższe modele od słynnych włoskich projektantów mogą kosztować zarówno 3 tyś za sztukę, jak 15 tyś zł za egzemplarz.