Projektowanie wnętrz to sztuka tworzenia funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni w mieszkaniach, domach, biurach, lokalach usługowych i handlowych. Może to obejmować zarówno projektowanie nowych miejsc, jak i przeprowadzanie modernizacji tych już istniejących. Kluczem do odniesienia sukcesu jest dopasowanie koncepcji do wszystkich czynników zewnętrznych, w tym stylu architektonicznego budynku, a także indywidualnych oczekiwań, potrzeb oraz stylu życia domowników.
Przebieg procesu projektowego – od koncepcji po realizację
Współpraca z projektantem wnętrz zaczyna się od rozmowy i zebrania wymagań odnośnie do docelowego kształtu i charakteru wnętrza. Najważniejsze informacje dotyczą:
· metrażu i układu lokalu,
· liczby pokoi, ekspozycji pomieszczeń względem stron świata,
· liczby domowników,
· struktury rodziny – czy są w niej dzieci, nastolatki, osoby pracujące w trybie home office,
· upodobań stylistycznych – kolorów, form, stylów.
Dobrze jest też przekazać projektantowi swoje inspiracje – wycinki z katalogów papierowych lub linki do katalogów online. Nawet, jeśli spodobała Ci się ekspozycja w sklepie meblowym czy aranżacja wnętrza przyjaciela – opowiedz o tym projektantowi, a najlepiej pokaż mu zdjęcie. Będzie to cenna wskazówka przy rozpoczęciu prac.
Projektant wykonuje kilka koncepcji i przedstawia je klientowi. Po zatwierdzeniu jednej z nich, uwzględnieniu uwag, próśb i sugestii przystępuje on do szczegółowego projektowania wnętrza wraz z doborem mebli, oświetlenia, materiałów wykończeniowych i dekoracji.

Profesjonalne realizacje – czym się wyróżniają?
Niektórzy projektanci realizują zlecenia w podstawowym zakresie, a inni wnoszą swoje usługi do poziomu premium. Czym charakteryzuje się profesjonalne projektowanie wnętrz? Przede wszystkim inwentaryzacją, która poprzedza jakiekolwiek działania, a służy rozeznaniu przestrzeni i ocenieniu, jaki ma potencjał. Na pewno projektant powinien być otwarty i mieć szerokie horyzonty – dobrze, jeśli jest gotowy nie tylko na urządzenie wnętrza od podstaw, ale też niewielki remont, odświeżenie czy imponującą metamorfozę. Zaawansowane narzędzia do wizualizacji będą dodatkowym atutem, bo pozwolą ocenić efekt jeszcze zanim stanie się on faktem.
Czego oczekujemy od projektanta wnętrz?
Projektowanie wnętrz wymaga zarówno kreatywności, jak i dobrej znajomości technicznych aspektów budowy. Na pewno istotne jest dopasowanie się do układu oraz metrażu mieszkania, a także maksymalne wykorzystanie jego potencjału. Projektant potrafi przekuć ograniczenia (filary, wnęki, skosy) w możliwości, a nawet sprawić, że staną się one najmocniejszymi punktami w pomieszczeniach.
Projektanci wnętrz muszą też być dobrze zorientowani w aktualnych trendach i rozwiązaniach architektonicznych. Jednak ich największym wyzwaniem jest zebranie całej wiedzy i dopasowanie konkretnego projektu do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań swoich klientów.