Kotły na paliwa stałe przeszły prawdziwą transformację. Obecnie są to nowoczesne urządzenia spełniające restrykcyjne normy emisyjne. Zarówno pellet, jak i ekogroszek zyskały w naszym kraju ogromna popularność. Nie jest to przypadkiem, ponieważ urządzenia do ich spalania cechują się wysoką wydajnością, a co za tym idzie – oszczędnościami finansowymi.
Porównanie paliw
Pellet

Pellet jest biomasą. Oznacza to, że zaliczany jest do odnawialnych źródeł energii. Jako uformowany w procesie technologicznym granulat (np. z trocin) o odpowiednim składzie i wymiarach jest spalany w nowoczesnych kotłach.
Średnica granulatu powinna wynosić od 6 do 8 mm. Wśród dostępnej biomasy można wyróżnić paliwa o wartości opałowej od 13 do 19 MJ/kg. Spalanie pelletu powoduje niską emisję NO i SO, a ilość popiołu jest niewielka (ok. 5 kg na tonę spalonej biomasy).
Ekogroszek
Ekogroszek to pochodna węgla, od którego różni się wielkością oraz składem – jest wyselekcjonowany, czyli mniej szkodliwy dla środowiska, bo pozbawiony frakcji miału i flotu. Rozmiary ziaren w zakresie 5–25 mm pozwalają na stosowanie ekogroszku w automatycznych podajnikach. Średnia wartość opałowa ekogroszku z pośredniej półki cenowej wynosi od 24 do 26 MJ/kg.
Pellet ma przewagę nad ekogroszkiem pod względem ekologiczności. Natomiast ogrzewanie domu za pomocą ekogroszku jest nieco tańsze, co jest równie ważnym aspektem.
Kocioł na pellet vs kocioł na ekogroszek – porównanie kotłów
Kotły na paliwo stałe spalające ekogroszek charakteryzują się bardzo podobną budową do urządzeń spalających pellet. W obu przypadkach są to kotły retortowe. Są to piece centralnego ogrzewania, których sprawność przekracza 90%. Są najczęściej wyposażone w zasobnik paliwa oraz sterowany elektronicznie podajnik ślimakowy napędzany motoreduktorem. Kotły występują w szerokiej gamie mocy, przez co można dopasować je do zróżnicowanych potrzeb.
Dzięki swojej budowie, kotły do spalania ekogroszku i pelletu nie wymagają codziennej obsługi. Jedynie konieczne jest uzupełnienie zasobnika paliwa (raz na kilka dni). W nowoczesnych kotłach, możemy kontrolować parametry spalania z poziomu aplikacji mobilnej lub dedykowanego panelu. Sam proces spalania zachodzi od góry. Dzięki temu wypalone paliwo stale zastępowane jest przez nowe porcje (podawane od spodu), a niewielkie ilości popiołu są wypychane ku górze i swobodnie opadają po bokach palnika do umieszczonego pod nim popielnika.
Warto zaznaczyć, że mimo podobnej budowy kotły na pellet są droższe od kotłów na ekogroszek. Urządzenie o tej samej mocy może być nawet do 30% droższe.
Pamiętajmy, aby kupując kocioł na paliwo stałe wybrać urządzenie 5 klasy z certyfikatem Ecodesign. Od 2022 roku obowiązują unijne przepisy odnoszące się do emisji spalin (tzw. Ekoprojekt), które wykluczają z rynku urządzenia grzewcze bez w/w certyfikatu.
Podsumowanie
Mimo że eksploatacja i sam zakup kotła na pellet są droższe niż kotła na ekogroszek, powinniśmy swoją uwagę kierować w stronę właśnie biomasy. Przede wszystkim jest to odnawialne źródło energii, które najprawdopodobniej jeszcze przez wiele lat będzie spełniało normy emisyjne. Ponadto, należy docenić aspekty praktyczne, jak np. zachowanie większej czystości podczas składowania paliwa.
Kotły na pellet oraz ekogroszek 5 Klasy czołowych producentów w atrakcyjnych cenach kupisz w hurtowni internetowej: https://swatt.pl