Konwektory są zwykle instalowane na obwodzie pomieszczeń – pod ścianami, przy wejściach i przy oknach. Robi się tak, aby blokować prądy zstępujące spowodowane zimną ścianą zewnętrzną, schładzającą powietrze znajdujące się obok i by przeciwdziałać stratom w przetwarzaniu energii. W większości przypadków najlepsze miejsce na grzejnik elektryczny konwektorowy będzie na poziomie podłogi, wzdłuż ściany zewnętrznej i pod oknami. W ten sposób możliwe będzie podnoszenie się ogrzanego powietrza z góry urządzenia i blokowanie zimnego „przeciągu w dół”.

Grzejnik elektryczny konwektorowy będzie wyciągał zimniejsze powietrze z powierzchni podłogi, podgrzewał je, a następnie wypuszczał w kierunku sufitu, gdzie się ochładza, a następnie opada z powrotem na podłogę, aby zakończyć cykl. Ten efekt cykliczny lub obrotowy działa najlepiej przy pomieszczeniach niskich i średnio wysokich, w których sufity znajdują się na wysokości od 2,5 do 3 metrów.

Czy grzejnik elektryczny konwektorowy sprawdzi się w wysokim budynku?

Aby efektywnie ogrzewać budynki z dużymi przestrzeniami wielopiętrowych okien, na każdym poziomie podłogi można zainstalować drugą serię konwektorów, aby zapobiec efektowi kaskadowemu nadmuchu. Podczas gdy wznoszące się ogrzane powietrze blokuje prąd zstępujący, zapewnia również ciepłą kurtynę powietrzną, która działa jak bufor zapobiegający utracie ciepła z przestrzeni do zimnej ściany.

W przypadku dobrze ocieplonych budynków z niewielką ilością szkła wystarczający może być bardziej kompaktowy grzejnik elektryczny konwektorowy. Takie grzejniki byłyby montowane tylko pod oknem, co pozwoliłoby na zainstalowanie mniejszej liczby grzejników i zmniejszenie kosztów początkowych. Jednostki te jednak nadal pełniłyby podwójną funkcję przeciwdziałania prądowi zstępującemu i efektowi transmisji.

Ciepłe miejsce pracy, w którym działa grzejnik elektryczny konwektorowy

Budynki komercyjne zwykle obejmują szeroką gamę budynków z dużym codziennym ruchem ludności, od szpitali i placówek opiekuńczych po szkoły, hotele i sklepy detaliczne. Aby dostosować się do bardzo różnych środowisk w tych obiektach, wielu producentów konwektorów oferuje różne style i konfiguracje, w tym:

  • Grzejnik elektryczny konwektorowy z wlotem czołowym i dolnym
  • Konwektory szafkowe podtynkowe
  • Konwektory parapetowe
  • Konwektory architektoniczne, które zawierają elementy konstrukcyjne, które pomagają im wtopić się w lub uzupełnić większość przestrzeni wewnętrznych

Podobnie jak w przypadku zastosowań mieszkaniowych, konwektory w zastosowaniach komercyjnych powinny być instalowane na ścianie zewnętrznej. W poszczególnych pomieszczeniach biurowych lub konferencyjnych najlepszym wyborem są wytrzymałe listwy przypodłogowe, konwektory chroniące przed przeciągami lub konwektory podokienne. O tym, jaki styl najlepiej pasuje do danego zastosowania, decyduje wystrój pomieszczenia, a także jego utrata ciepła.

Elektryczny grzejnik konwektorowy w przytulnym domu

Ponieważ elektryczny grzejnik konwektorowy nie ma ruchomych części i wykorzystuje naturalny przepływ powietrza zamiast wymuszonego przepływu powietrza, idealnie nadaje się do cichych pomieszczeń mieszkalnych. Dotyczy to sypialni i biur domowych, w których konwektory można instalować wzdłuż ścian zewnętrznych pod oknami, aby zapewnić ciche, delikatne ciepło.

Jednak podczas instalacji konwektora projektanci i inżynierowie muszą zapewnić odpowiednią przestrzeń na ścianie do umieszczenia mebli i zasłon, a także wziąć pod uwagę lokalizację gniazd elektrycznych, aby uniknąć niebezpiecznych zagrożeń. Konwektory z elektronicznymi elementami hydronicznymi mają niższą temperaturę powierzchni niż standardowe konwektory, dzięki czemu są bezpiecznym wyborem do pokoju dziecięcego lub pokoju dziennego.

W przypadku piwnic standardowe grzejniki konwektorowe powinny być instalowane wzdłuż ścian nadziemnych, aby wyeliminować zimny prąd zstępujący, a także pod oknami wzdłuż innych ścian. Piwnice z podziałami wewnętrznymi powinny mieć w każdym pomieszczeniu grzejnik i termostat. W dużych, otwartych piwnicach kilka mniejszych grzejników zapewni lepszą dystrybucję ogrzanego powietrza niż pojedynczy duży grzejnik.