Ocieplenie ścian styropianem to ważny krok na drodze do poprawy efektywności energetycznej oraz komfortu termicznego budynku.

Zapoznaj się z poniższym przewodnikiem, który szczegółowo opisuje, jakie materiały i narzędzia będą potrzebne do wykonania tych prac oraz jak krok po kroku przeprowadzić cały proces docieplenia domu.

Materiały i narzędzia potrzebne do wykonania docieplenia

Do prawidłowego ocieplenia ścian budynku potrzebne będą następujące materiały i narzędzia:

  • płyty styropianowe,
  • zaprawa klejowa lub pianka do styropianu służąca do przyklejania płyt izolacyjnych,
  • grunt, który zwiększa przyczepność powierzchni,
  • zaprawa klejowa przeznaczona do aplikacji siatki zbrojącej,
  • siatka zbrojąca wykonana z włókna szklanego,
  • podkład tynkarski (grunt),
  • wiertarka z mieszadłem do przygotowania zaprawy klejowej,
  • duży pojemnik na zaprawę (np. wiadro),
  • piłka oraz nożyk do cięcia styropianu,
  • pistolet do piano kleju, jeśli decydujesz się na piano klej zamiast klasycznej zaprawy klejowej,
  • długa łata budowlana i poziomica niezbędne do oceny jakości ułożenia kolejnych płyt i wyznaczania idealnych płaszczyzn ścian.

Po zainstalowaniu płyt styropianowych konieczne jest przeprowadzenie prac tynkarskich, do których potrzebne będą dodatkowo:

  • tynk cienkowarstwowy,
  • paca stalowa do nakładania masy tynkarskiej,
  • paca z tworzywa do fakturowania tynku,
  • farba, wałki i pędzle do wykończenia elewacji (jeśli zdecydujesz się na malowanie).

Obecnie najczęściej stosuje się tynki dyspersyjne (akrylowe, silikatowe, silikonowe, silikatowo-silikonowe), które w porównaniu z mineralnymi są bardziej elastyczne, odporne na uszkodzenia, łatwiejsze w użyciu oraz zapewniają szeroką dostępność kolorów. Tynki dyspersyjne produkuje się w postaci gotowych mas w wiaderkach. Przed użyciem wystarczy je jedynie wymieszać, co znacząco przyspiesza prace tynkarskie.

W razie potrzeby zarówno tynki mineralne, jak i dyspersyjne można dodatkowo pomalować farbami elewacyjnymi.

Jak wykonać docieplenie krok po kroku?

Oto szczegółowy przewodnik, jak krok po kroku przeprowadzić ocieplenie budynku:

Krok 1: Właściwe przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem prac konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu ścian, które muszą być spójne, równe, suche, wolne od kurzu, brudu oraz substancji chemicznych i zanieczyszczeń biologicznych, a także odtłuszczone. Wszelkie ubytki w murze należy wypełnić zaprawą i przed rozpoczęciem prac poczekać na jej całkowite utwardzenie zgodnie z zaleceniami producenta.

Krok 2: Zagruntowanie powierzchni ścian

Po dokładnym oczyszczeniu i przygotowaniu ścian należy je zagruntować, by zwiększyć przyczepność zaprawy klejowej lub piany.

Krok 3: Montaż styropianu

Do odpowiednio przygotowanego podłoża przyklejamy płyty izolacyjne. Rozpoczynamy od montażu listwy startowej, a następnie kleimy płyty od dołu, układając je w poziomych pasach. Używając klasycznej zaprawy klejowej, płyty klei się zwykle metodą obwodowo-punktową, rozprowadzając klej na obrzeżach płyty w formie pasa o szerokości 3-4 cm, a na pozostałej powierzchni aplikując dodatkowo 6-8 równomiernie rozłożonych placków masy. Całkowita powierzchnia nałożonej zaprawy klejowej powinna pokrywać co najmniej 40% powierzchni płyty styropianowej. Jeśli używane są piano kleje, należy postępować zgodnie z instrukcją producenta.

Krok 4: Wypełnianie szczelin między płytami

Po zakończeniu montażu płyt wszelkie szczeliny należy wypełnić nisko rozprężną pianą poliuretanową. Po upływie zalecanego czasu schnięcia piany powierzchnię płyt szlifuje się, by uzyskać idealnie równą płaszczyznę.

Krok 5: Kołkowanie

Po zeszlifowaniu płyt przystępuje się do ich dodatkowego zabezpieczenia za pomocą kołków z tworzywa sztucznego. Kołkowanie nie jest wymagane w budynkach o wysokości do 12 m i przy grubości płyt do 15 cm, ale często stosuje się to dodatkowe zabezpieczenie nawet w niższych budynkach.

Krok 6: Wykonanie warstwy zbrojącej

Na zakołkowane płyty należy nanieść klej, a następnie zatopić w nim siatkę zbrojącą z włókna szklanego, zwracając uwagę na odpowiednio szerokie zakłady poszczególnych pasów siatki.

Krok 7: Nakładanie tynku

Po wyschnięciu warstwy zbrojącej nakłada się grunt tynkarski, a następnie tynk cienkowarstwowy metodą ręczną lub natryskową. Warstwa tynku powinna mieć odpowiednią grubość, zależną od rodzaju używanego kruszywa fakturującego (około 1 – 2 mm). Następnie tynk zaciera się, uzyskując pożądaną fakturę.

Najczęściej spotykaną fakturą tynku jest tzw. baranek, ale popularnością cieszą się również tynki drapane lub dekoracyjne, np. z dodatkiem miki, brokatu czy imitujące beton architektoniczny lub drewniane deski.