Fotowoltaika zasługuje na szczególne uznanie w dobie rosnących cen prądu, kiedy stabilność w finansach domowych wydaje się nieosiągalnym marzeniem. Tymczasem rozwiązania w ramach OZE proponują darmową energię i zyskują wsparcie ze strony organów unijnych. Jeśli podjąłeś już decyzję o zainwestowaniu w panele słoneczne, ten poradnik pomoże Ci wybrać optymalny produkt do danego zastosowania. Sprawdź, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę i jak skompletować podzespoły fotowoltaiczne, aby cieszyć się wieloletnią efektywnością.
Kryteria decyzyjne podczas selekcji ogniw solarnych
Dopasowanie mocy układu ogniw PV należy zaliczyć do najważniejszych kryteriów decyzyjnych. Zarówno niedoszacowanie wydajności, jak i przewymiarowanie mocowe ograniczają potencjał fotowoltaiki.
Wszystkie ogniwa solarne mają ściśle określoną efektywność w produkcji prądu stałego. Wyznacznikiem dla inwestora na rynku wtórnym pozostają historyczne dane o konsumpcji energii poszerzone o prognozy wzrostu zapotrzebowania w przyszłości. Właściciele nowych domów w budowie nie mają jednak tego komfortu. Brak bazy informacyjnej muszą oni rekompensować analizą statystyczną.
Oszacowanie poziomu konsumpcji staje się możliwe po uwzględnieniu takich czynników jak ilość osób, powierzchnia, liczba i rodzaj sprzętów elektrycznych, typ ogrzewania. Rzetelny projekt fotowoltaiki domowej to fundament dla wszelkich czynności zakupowych.
Jeśli już wypracowaliśmy pożądaną moc systemu, pora przystąpić do wyselekcjonowania konkretnych modeli ogniw. To etap, na którym warto odłożyć pokusy o oszczędnościach na bok i skupić się na rozwiązaniach o wysokich parametrach jakościowych. Wybór paneli słonecznych o doskonałej sprawności pozwoli cieszyć się wieloletnią efektywnością.
Internetowa debata między zwolennikami paneli polikrystalicznych i monokrystalicznych wydaje się ciągnąć bez końca. Dlatego w pierwszej kolejności skorzystaj z wiedzy ekspertów. Porównaj różne rodzaje paneli słonecznych i wybierz najlepsze dla siebie.
Dokładnie zapoznaj się z regulaminem gwarancji uzysku. Panele od zaufanej marki dostępne są przeważnie z 25-letnią gwarancją na produkcję energii. Po przekroczeniu tego czasu ogniwa dalej mogą funkcjonować, jednak należy liczyć się z kilkuprocentowym spadkiem wydajności. Najstarsze panele w Europie zamontowano w 1982 roku w Szwajcarii i do dzisiaj mają się dobrze. Rozwój technologii fotowoltaicznej pozwala przypuszczać, że dzisiejsze ogniwa zapewnią znacznie dłuższą przydatność użytkową.
Skorzystaj z pomocy ekspertów KNESS
Fachowe porady są nieocenione dla inwestorów prywatnych i przedsiębiorców, którzy pragną idealnie dobrać parametry ogniw słonecznych. Proponujemy usługi firmy KNESS Polska, specjalizującej się w projektowaniu i wykonawstwie komercyjnych dachowych instalacji fotowoltaicznych.
Zyskaj profesjonalną ekspertyzę dachową i szczegółowe kalkulacje kosztów projektu. Współpraca z KNESS Polska daje pewność co do wyboru optymalnych komponentów fotowoltaicznych w konkurencyjnych cenach. Dowiedz się więcej pod adresem https://www.kness.pl/.