Planując budowę budynku należy stosować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Tylko dzięki temu można uniknąć sytuacji, które mogą zagrozić nie tylko konstrukcji, ale również życiu i zdrowiu osób. Niezwykle pomocnym narzędziem w takich przypadkach są krzywe pożaru – czym one dokładnie są i o czym informują?
Krzywe pożaru – co to?
Krzywe pożaru to wykresy pokazujące przebieg temperatury w czasie – dzięki nim można sprawdzić, jak rozwija się pożar i jakie kroki podjąć, by szybko go wyeliminować. Podczas przeprowadzania tzw. badań ogniowych elementy konstrukcji ulegają kontrolowanemu obciążeniu cieplnemu – można je sprawdzić właśnie na standardowej krzywej rozwoju pożaru.
Rodzaje krzywych pożarów
Wyróżnić można:
- krzywą celulozową w badaniach ogniowych – na niej oparte są standardowe badania ogniowe. Jej działanie opiera się na tempie spalania komponentów, które znajdują się materiałach budowlanych oraz samej zawartości konstrukcji. Równanie opisujące przebieg rozwoju pożaru na tej krzywej to: T = 20+345LOG(8t+1)
- krzywa węglowodorowa – jest „młodsza” od krzywej celulozowej. Po porównaniu tempa procesu spalania chemikaliów oraz drewna wymagane było zastosowanie innego podejścia do badań – wtedy stworzono krzywą węglowodorową. Krzywa ta ma zastosowanie w przypadku niewielkich pożarów produktów ropopochodnych. Opisuje ją równanie: T = 20+1080*(1-0,325e-0,167t-0,675e-2,5t).
- zmodyfikowana krzywa węglowodorowa – francuska regulacja ustaliła, że niezbędna jest zmodyfikowana wersja krzywej węglowodorowej. Stosuje się tutaj równanie: T = 20+1280*(1-0,325e-0,167t-0,675e-2,5t)
- krzywe RABT ZTV – zostały one opracowane w Niemczech. Uwzględniają one wzrost temperatury do aż 1200°C w zaledwie 5 minut.
- krzywa RWS – została opracowana przez Holenderskie Ministerstwo Transportu. Opiera się ona najgorszym scenariuszu pożarów cystern, ropy naftowej lub benzyny.
Krzywe pożarów są bardzo pomocnymi narzędziami do zapobiegania niebezpieczeństwom związanym z ogniem. Więcej przydatnych informacji na ich temat znajduje się na stronie: https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/45770/czym-sa-krzywe-rozwoju-pozaru/