Mieszkania na sprzedaż w Warszawie są bardzo pożądanym towarem. Jeśli chcemy takowe zakupić, to zdecydowanie powinniśmy poznać topografię miasta uwzględniającą nowe inwestycje mieszkaniowe. W jakich dzielnicach powstają więc nowe osiedla? W dzisiejszym artykule udzielimy na to pytanie precyzyjnej odpowiedzi.

Skąd tak wielki popyt na mieszkania na sprzedaż w Warszawie?

Zacznijmy od tego, że mieszkania na sprzedaż w Warszawie stały się jedną z najlepszych propozycji inwestycyjnych w Polsce. Paradoksalnie, przyczyną takiej sytuacji jest wzrost cen za m². Zakup lokalu staje się więc inwestycją. W stolicy nie brakuje osób żyjących z wynajmu mieszkań.

Mało tego, istnieje wiele działalności gospodarczych pracujących w oparciu o kupno lokalu pod inwestycję. Ta ostatnia sprowadzić się może zarówno do wynajmu, jak i odsprzedaży po wyższej cenie. Jeśli dodamy do tego fakt narastającej migracji z Ukrainy, to wnioski nasuną się same – nowe mieszkania w Warszawie to nadzwyczaj łakomy kąsek.

Ile kosztuje m² nowych mieszkań w Warszawie?

Zacznijmy od tego, że rozpiętość cenowa za m² mieszkania w Warszawie jest ogromna. Zdecydowanie najdroższą dzielnicą jest oczywiście Śródmieście. Ceny apartamentów są tu ponad 3 razy wyższe, niż w Wawrze, który jest z kolei najtańszy. Przykładowe zestawienie zamieszczamy w poniższej liście.

  • Śródmieście – 27 984 zł/m².
  • Ochota – 22 853 zł/m².
  • Praga-Południe – 13 358 zł/m².
  • Włochy – 12 519 zł/m².
  • Targówek – 11 046 zł/m².
  • Ursus – 10 391 zł/m².
  • Rembertów – 9533 zł/m².
  • Białołęka – 9337 zł/m².
  • Wawer – 8524 zł/m².

Nowe mieszkania w Warszawie – na jakich dzielnicach powstają?

Nowe mieszkania w Warszawie powstają w tych dzielnicach, w których stawki za metr kwadratowy są najniższe. Co ciekawe, większość inwestycji przeprowadzana jest na prawym brzegu Wisły. Jest to więc Praga-Południe oraz położone na obrzeżach: Białołęka, Rembertów i Targówek. W tym artykule skupimy się właśnie na opisaniu inwestycji przeprowadzanych na wyżej wymienionych dzielnicach.

Warto dodać, że w lewobrzeżnej Warszawie inwestycji mieszkaniowych jest znacznie mniej. Z oczywistych względów nie ma ich wiele w Centrum. Podobnie jak ma to miejsce po praskiej stronie, także i po warszawskiej skupiają się za to w dzielnicach obrzeżnych. Głównie w Ursusie i Włochach.

Przykłady nowych inwestycji mieszkaniowych na Pradze

Jak więc powyżej już wspomnieliśmy, budownictwo mieszkaniowe po praskiej stronie intensywnie się rozwija. Dzieje się tak między innymi na skutek działań dewelopera Victoria Dom, który w dużej mierze zrewitalizował prawobrzeżną Warszawę. Na Białołęce, Pradze-Południe, Rembertowie i Targówku odpowiada on bowiem za aż osiem wielkich inwestycji mieszkaniowych.

Na Białołęce są nimi: Przystanek Tarchomin, Miasteczko Classic, Nova Viva Garden, Miasteczko Nova Sfera oraz Olchowy Park. Poza tym – Krzewna Osiedle na Targówku, Młoda Wawa w Rembertowie i Metro Art. na Pradze-Południe.

Czym charakteryzuje się nowe budownictwo mieszkaniowe w Warszawie?

Każde z nowopowstałych osiedli jest tak zwanym miastem w mieście. Innymi słowy, jest to zamknięty kompleks mieszkalny, który już od chwili swojego powstania wyposażony jest w bogatą sferę usługowo handlową. Całość zaaranżowana jest w taki sposób, aby mieszkańcy osiedla nie musieli jeździć do centrum na zakupy, do restauracji lub by skorzystać z rozrywki, jak salon fitness.

Wszystko mają bowiem w swoim kompleksie. Ponadto miasta w mieście z założenia lokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie szkół, przedszkoli i urzędów, tak aby w jak największym stopniu ułatwić mieszkańcom do nich dostęp.

Podsumowanie

Jak więc widzimy, nowe mieszkania w Warszawie powstają głównie po praskiej stronie Wisły, gdzie ceny są nawet trzy razy niższe, niż w Śródmieściu. Osiedla reprezentują przy tym wyjątkowo wysoki poziom bytowy.