Klucze dynamometryczne ½ są narzędziami używanymi do uzyskania określonego momentu obrotowego. Wykorzystuje się je do skręcania połączeń gwintowanych z właściwą, ściśle określoną siłą, która musi zostać dopasowana do danego rodzaju materiału, a także wytrzymałości śruby czy nakrętki. W ten sposób można przeciwdziałać przeciągnięciu śruby albo za słabemu jej dokręceniu. Dokładność wymagana jest zwłaszcza w przypadku, kiedy śruby łączą ze sobą części aluminiowe czy aluminiowe i stalowe. Klucz dynamometryczny 1/2 pozwala na zapewnienie dłuższej żywotności śruby, ponadto można ją później łatwiej w razie potrzeby odkręcić.

Jak wybrać najlepszy klucz dynamometryczny ½?

Przed wyborem najlepszego klucza dynamometrycznego ½ musimy zastanowić się najpierw, na jakiej sile wkręcania nam zależy. Jeśli nie wiemy dokładnie, a będziemy wykonywać różne pracy, wówczas możemy zainwestować w różne klucze. Rolę siłomierza pełni mechanizm sprężynowy. Wraz z biegiem czasu sprężyna jednak ulega rozciągnięciu, przez co spada dokładność klucza. Im wyższej jakości klucze dynamometryczne ½ wybierzemy, tym sprężyna będzie trwalsza. Zazwyczaj narzędzia te mają tolerancję błędu przy ustawieniu siły +-4%. Nie warto natomiast inwestować w produkt o wyższej tolerancji błędu, gdyż będzie on za mało dokładny. Omijamy więc z daleka narzędzia o tolerancji rzędu 10-15%. Niektóre dostępne narzędzie mają wystawiony certyfikat kalibracji, który określa ich dokładne wartości pomiarowe. Takie modele są jak najbardziej godne polecenia i warto je wybrać. Decydując się na zakup kluczu, dobrze jest wybrać, który ma spory zakres ustawienia siły. Najlepsze klucze dynamometryczne ½ produkowane są ze stali chromowo-molibdenowej, węglowej albo chromowo-wanadowej. Nie bez znaczenia jest również sama głowica klucza. Jeśli ma sporo zębów, mniejszy będzie niezbędny zakres ruchu do poruszania śruby. Dostępne są klucze dynamometryczne o mechanizmach 24,48 czy 72 zębowych. Model o 24 zębach pozwala na ruch w promieniu minimum 15 stopni, natomiast narzędzie o 48 zębach pozwala na ruch w promieniu 7,5 stopnia. Polecane są często dynamometryczne klucze wychylne, które posiadają przy rękojeści wskaźnik ze wskazówką. Jeśli w trakcie dokręcania śruby wystąpi opór, wówczas wskazówka pokaże na skali, jaka siła została właśnie użyta. Niektóre nowoczesne narzędzia zostały ponadto wyposażone w sterowanie elektroniczne. Dzięki niemu można zaprogramować siłę i dowiedzieć się o przekroczeniu określonego momentu, o którym powiadania specjalny sygnał. Ustawienia można sprawnie modyfikować i zaprogramować parę najczęściej używanych.

Klucze dynamometryczne ½: RANKING 2021

1. Klucz dynamometryczny 1/2″ 20-100Nm Jonnesway

Klucz dynamometryczny 1/2 marki Jonnesway T27101 to bardzo profesjonalna propozycja, która poradzi sobie we wszystkich czynnościach, kiedy najważniejsza jest dla nas wysoka dokładność dokręcania śrub określonym momentem obrotowym. Klucze tej serii pojawiły się na rynku dosyć niedawno. Odznaczają się dosyć atrakcyjną ceną, za którą otrzymamy produkt wysokiej jakości. Dokładność tego klucza oscyluje na dobrym poziomie, gdyż wynosi +-4 procent, a zakres wynosi 20-100 Nm. To produkt poręczny, o wadze 1,185 kg.

2. Klucz dynamometryczny 1/2″ 40-210 Nm Jonnesway

Kolejna propozycja to klucz dynamometryczny 1/2 firmy Jonnesway T072210N. Jego zakres wynosi od 40 do 210 Nm. To także profesjonalna opcja do odkręcania śrub, gdzie liczy się określony moment obrotowy. Klucz tej serii stanowi połączenie wysokiej jakości i niskiej ceny. Jego waga wynosi 1,70 kg, a więc jest trochę cięższy od swojego poprzednika, natomiast długość 535 mm. Do klucza została dołączona instrukcja w języku polskim oraz Świadectwo Kalibracji.

3. Klucz dynamometryczny 1/2″ 40-210Nm Force

Następną propozycją w rankingu jest klucz dynamometryczny 1/2 Force 6474535 odznaczającym się zakresem od 40 do 210 Nm. Dokładność tego klucza wynosi +-4 procent. Jego waga wynosi 1,73 kg natomiast długość 535 mm. Osłona została wykonana z przezroczystego tworzywa, dzięki czemu nie dochodzi do wycierania się skali na rękojeści.

4. Klucz dynamometryczny 1/2″ 40-210Nm lewo-prawo KING TONY

Nowością od firmy King Tony jest klucz dynamometryczny 34464-1FG w rozmiarze 1/2. Narzędzie to posiada zakres momentu obrotowego, którego można regulować, w przedziale od 40 do 210 Nm. Ponadto ma bardzo komfortową w użytkowaniu rękojeść, która pozwala na sprawną blokadę ustalonego momentu obrotowego i przycisk zwalniający nasadkę. To produkt wysokiej jakości, który świetnie pracuje w prawo, jak i w lewo, przez co nadaje się tak samo do prawych, ale również lewych gwintów. Jego dokładność wynosi również +-4 procent. Moment obrotowy można z łatwością ustawić jedną ręką. Grzechotka klucza ma 24 zęby a skok wynosi 15 stopni.

Zobacz szeroką ofertę kluczy dynamometrycznych na https://dynamometryczne.pl/12-c2